Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Apríl 2021

Po celomesačnej vládnej kríze sa situácia ako tak upokojila. Nakoniec sa do vlády vrátil aj odstúpivší minister Krajniak, takže sa to za nejakú extra rekonštrukciu vlády ani považovať nedá. Pôvodne mal ísť na Krajniakovo miesto ministra práce akýsi Jožko Hlinka, no ten má vraj mečiarovskú minulosť a tak ho prezidentka Zuzka stopla. Nový premiér Heger sa zatiaľ vcelku drží a Matoviča tiež neni moc počuť. Ono to bude asi tým, že furt lietal do Ruska a Maďarska urovnať tie prúsery so Sputnikom. No koncom mesiaca sa predsalen objavil zádrhel, keď chcel Igy našu rozpočtovú zodpovednosť riešiť aj prípadným zvýšením daní, čo SaSka kategoricky odmieta. Matovič obvinil stranu z vydierania a chce sa s podporou novely obrátiť na opozíciu, čo je podľa Sulíka porušenie koaličnej dohody. Do toho Boris nečakane vyťahuje tému utečencov a Smer s Hlasom furt operujú s vraj apolitickým referendom k predčasným voľbám. Aspoňže sa Heger mohol pochváliť plánom obnovy, ktorý vraj zožal v EÚ veľký úspech.

S Igyho Sputnikom to tak jednoduché nebolo. Rusi chcú, aby sme ho vrátili, páč náš štátny úrad pre kontrolu liečív ho dal preveriť neregistrovaným labákom v SAVke, čo je vraj proti zmluve. Keďže je však ona zmluva tajná, ŠÚKL o tom nemal ani páru a teda Igy si zas neurobil dobré meno, keď za to zvozil jeho šéfku Baťovú. Expremiér namiesto ospravedlnenia vybavil preverenie Sputnika v registrovaných maďarských labákoch, no ŠÚKL to nakoniec zaklincoval tým, že náš Sputnik aj tak nie je tým istým Sputnikom, ktorý preverovala EMA. Prezidentka Zuzka po prečítaní zmluvy zdžubala Igyho, že zavádza, pretože rusi chcú tie Sputniky späť preto, lebo meškáme s platbami a vyzvala na jej odtajnenie. Lengvarský sa zastrájal, že ju teda odtajní aj keby to rusi neodsúhlasili, čo boli len silné reči, lebo rusi vraj so zverejnením nemajú problém, akurát by vraj bolo fér, keby boli zverejnené zmluvy aj s inými dodávateľmi vakcín. Aj tak boli rusi nakrknutí, že im kazíme povesť Sputniku a oleja do ohňa potom priliala aj Brazília, ktorá im tiež vakcínu neschválila.

Rusi mali celkovo blbý mesiac. V Čechách vyhostili viacerých ruských agentov hrajúcich sa na pracovníkov veľvyslanectva, keď po siedmych rokoch vyšetrovania výbuchu muničáku pri Vrběticiach prišli na to, že v tom mali prsty ruské tajné zložky. Na mieste pred výbuchom boli totiž videní rovnakí agenti, ktorý onehdá v Británii otrávili opozičníka Skripaľa. Síce aj toto im tak celkom nevyšlo, lebo to malo rachnúť až v Bulharsku, kam mala dodávka z muničáku ísť, no mnohé krajiny zo solidarity vyhosťujú ruských diplomatov tiež a slováci tak robia medzi prvými. Pre Fica je to dôkaz, že súčasná slovenská vláda pracuje pre amerických agentov a český rusofilný prezident Zeman si nechával týždeň na to, aby vyšetrovanie spochybnil a vymyslel si alternatívne visvetlenia. Rusi preto týždeň znervózňovali svet prítomnosťou vojska pri Ukrajinských hraniciach, aby ich potom z toho akože cvičenia stiahli. Faktom je, že rusi majú v Čechách na ambasádach až príliš veľa ľudí, takže sa natíska otázka, čo tam všetci tí pracovníci vlastne robia.

V očkovaní je naďalej bordel. Ľudia sú z Astry Zeneci dosť zblbnutý a hlavne na východe sa ňou očkovať ani bohovi nechcú. Zrazu sa môžu objednať aj 16-ročný, no keď dostali termíny, tak im ich zas zrušili. EÚ Astru žaluje, bo dodáva menej vakcín ako bolo dohodnuté, medzitým na trh prichádza vakcína od Johnson a Johnson a čo bude s nakúpeným Sputnikom ani divá sviňa netuší. U nás bola šibačka aj tento rok o ničom. Situácia sa však zlepšuje, a aj keď počet úmrtí prekročil 10 tisíc, opatrne uvoľňujeme opatrenia a detičky sa konečne dostali do škôl. Avšak núdzový stav nám naši politici pre istotu predĺžili. Na strane druhej je taká India, ktorá je na tom najblbšie od začiatku pandémie. Pribúdajú im tam státisíce nakazených denne a tisícky ich denne zomiera. Cez 50 ľudí zarvalo aj v Taiwane, kde sa zle zabrzdený nákladiak zviezol na vlak vychádzajúci z tunela, takže vozne, ktoré boli ešte dnu pekne otrieskalo o steny. Zomrel nám aj 99-ročný princ Filip, manžel Betky druhej z Anglie a v Aténach pre zmenu zastrelili novinára píšuceho o kriminalite. Taký Biden sa s amíkmi vracia k parížskej klimatickej dohode a NASA sa pochválila videjkom s lietajúcim vrtulníčkom na Marse. U nás bol dosť studený apríl a tak si Kotleba zabehol do Egypta po svojho syna, čo jeho exmanželka považuje za únos. Penta sa stiahla z denníka Sme, jej podiely kúpila nejaká skupina, ktorú v 90-tich rokoch založil Soroš, takže priaznivci konšpirácií zas budú mať o čom rozprávať. Ešte treba spomenúť, že NAKA vypočúva svojo bývalého šéfa Hraška, páč vynášal utajovené informácie, naša športová celebrita Vlhová dala kopačky trénerovi Magonimu, na východe Slovenska sa objavilo tornádo, ktoré poškodilo niekoľko striech a vlk sa stal chráneným zvieratkom, čo ochranárov iste potešilo.