Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Apríl 2022

Voloďa furt neprišiel k rozumu a tak furt umierajú na Ukrajine ľudia. I keď sa rusáci z okolia Kyjeva stiahli, pričom si pobrali domov aj nejaké tie práčky, chladničky a tak, dôvod na oslavu to rozhodne nebol. Po ich odchode totiž ostávajú v dedinách stovky mŕtvych. Len v Buči, ktorá sa stala exemplárnym prípadom, to bolo cez 400, takže svet bol po právu zhnusený z toho, ako rusáci zabíjali často len náhodných okoloidúcich. Lavrov s Putinom sa to snažili obkecať tým, že to celé bolo zinscenované akýmisi britmi. Potom bol určite nainscenovaný aj raketový útok na železničnú stanicu v Krematorsku, ktorý inscenovane neprežilo vyše 50 ľudí, čakajúc tam na evakuáciu. Po Veľkej Noci padol aj ťažko skúšaný Mariupoľ. Zvyšky obrancov s civilistami sa ešte ukrývajú v tamojšej oceliarni. Ukrajincom sa však podarilo potopiť pýchu ruskej flotily - krížnik Moskva. Rusi to popierajú a hovoria o výbuchu munície, takže sú vlastne radšej za blbcov, čo si Moskvu potopili sami. Putinovi sa odhodlal dohovoriť rakúsky kancelár Nehammer, ktorý mu prišiel do Moskvy oznámiť, že kým budú na Ukrajine umierať ľudia, tak o zrušení sankcií nebude západ ani špekulovať. O čom sa však špekuluje je to, že báťuška Putin je možno smrteľne chorý, všetko má už na háku a keďže Rusko je v prdeli, riadi sa slovanským porekadlom: Keď zdochla koza mne, tak nech zdochne i susedovi a robí teda všetko preto, aby boli v prdeli aj jeho susedia. A všetkým sa vyhráža. Amíkom za to, že vyzbrojujú Ukrajinu, fínom a švédom za to, že reálne zvažujú vstup do NATO, chváli sa pritom Sarmatom, čo sú medzikontinentálne balistické rakety schopné niesť jadrový arzenál a pri Sevastopole nasadzuje vojensky cvičené delfíny. Nejaké rakety vypálili na Kyjev aj vtedy, keď tam bola delegácia OSN, čo mala byť odpoveď na ukrajincami ostreľované muničné sklady na území Ruska. Lebo šak, oni ostreľovať akože nacistickú Ukrajinu môžu, ale Ukrajina ich ani bohovi.

Veľkým problémom ostávaju ruské suroviny. Sulík najprv zadrel, že keď bude treba, tak budeme platiť za plyn v rubľoch, za čo ho ostatný zdžubali, bo vraj trhá jednotný postoj únie. Plyn nám zatiaľ prúdi, no rusi už odstavili poliakov a bulharov po tom, čo im vypršala zmluva a v rubľoch ďalej platiť odmietli. V takom Maďarsku, kde to v parlamentných voľbách vyhral zasa Orbán a to aj napriek Zelenskému a Sorošovi ako sa vyjadril, nemajú s platbami v rubľoch a zrejme ani s vojnou žiaden problém. Každopádne všetcia ostatný špekulujú, odkiaľ inakiaľ vziať plyn a iné zdroje, aby čo najmenej podporovali Putinovu vraždiacu mašinériu. Na Slovensku by sa dal nejaký plyn ťažiť na západe pri Trnave a jadrové palivo by sme v prípade núdze našli kdesy na východe. Inak v Rusku sa nejak kopia mŕtvy oligarchovia, napojený na Gazprom. Že vraj samovraždy, hoci pár krát si to odniesli aj blízky rodinný príslušníci.

Našu es tristovku sme napokon predsalen pošupli Ukrajine, takže Naď sa v marci len tváril, že o tom akože špekuluje, aby neohrozil jej transport. Heger sa s tým osobne šiel pochváliť Zelenskému, keď sa prikmotril na ceste do Kyjeva k Ursule von der Layenovej. Po návšteve Buče, ktorá ho dosť vzala, mu tiež sľúbil pomoc s vyšetrovaním vojnových zločinov, takže už máme na Ukrajine aj nejakých tých policajtov. Opozícia dar S300-ky samozrejme ofrflala a Fico si prišiel na Slavín zarečniť, ako strašne je proti vojne a že EÚ by mala namiesto vyzbrojovania Ukrajiny nastoliť mier diplomatickou cestou. Inými slovami tým povedal, nech sa Ukrajina ide bodnúť a mala by sa podriadiť záujmom matičky rusi. Každopádne nám budú strážiť nebo poliaci, páč tie naše migy už nemá moc kto pilotovať.

U nás sa potom celý mesiac riešilo, ako pomôcť ľuďom zvládnuť tú hovadskú infláciu. Vláda sa nám najprv pokúšala nakecať, že predčasným vyplatením trinásteho dôchodku budú naši penzisti vybavený, no pospolitý ľud mal na to iný názor. S ďalšími riešeniami si dávali pekne načas, Sulík ani bohovi nechce podporiť nesystémovú pomoc a preto mu nie je po chuti Krajniakov návrh zvyšovania daní veľkým firmám a hazardu. Do toho Igor presadzuje výrazné zvýšenie mesačného príspevku na dieťa a tak sa môžeme tešiť na ďalší duel Matovič verzus Sulík, ktorý sa akosi nechce zmieriť s ďalšou miliardou ročne navyše a vyššími daňami. Na strane druhej sa teta Kolíková dočkala schválenia súdnej mapy. Boli tam síce kompromisy, ale, reforma je schválená a vďaka tomu môžeme požiadať EÚ o prvé milióny, konkrétne 460 melónov, v rámci takzvaného plánu obnovy, ktorý bol podmienený práve takýmito reformami. Taktiež sme sa konečne zbavili pandemických opatrení, hoci odborníci radia ešte nejakú tú opatrnosť a teda náchyľnejšie osoby by si to rúško v ľuďmi precpaných interiéroch nacapiť mohli.

Policajti a prokuratúra sa u nás proste nenudia. Znovu zadržali Makóa a Beňu, ktorý predtým krivo vypovedali, pričom budú stíhaní na slobode, ujo Kotleba dostal za šeky podmienku, takže ho potom nepustili do parlamentu a prešovský prokurátor podal obžalobu na Kisku za daňové podvody, páč si na firmu KTAG šupol do daňového ako náklady aj prezidentskú kampaň, aj keď to neskôr dorovnal. Špeciálna a generálna prokuratúra sa stále vadia ohľadom Pčolinského. Najlepším úlovkom bol však starý dobrý Kaliňák, ktorý bol spolu s Ficom obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny, keď sa miešali do vyšetrovania okolo Kisku či Matoviča s cieľom ich politickej diskreditácie. Kali musel do väzby, ale Fica ešte musí vydať parlament. Keďže ide o kolúznu väzbu, ktorej zmyslom je zabrániť ovplyvňovaniu svedkov, je vôbec otázne, či po tom týždni handrkovania v parlamente tá väzba bude ešte k niečomu dobrá. Do konca mesiaca sa o tom ani nerozhodlo. Fico sa popritom tvári, že nerozumie obvineniu, vykrikuje o konci právneho štátu a píše otvorený list papalášom z EÚ, ktorí ho však majú na háku. Ani Pellé nechce podporiť vydanie Roba do väzby a hovorí niečo v tom zmysle, že celý ten cirkus má len zakryť neschopnosť Hegerovej vlády pomôcť ľuďom s infláciou. Potom bol ešte obvinený nejaký Borguľa zo Sme rodina, ktorý predtým pôsobil v Smere, a to za uplácanie bývalých NAKÁčov, čo on sám označil skôr za výpalné. Fico na to, že chudáka Borguľu obvinili len kvôli nemu, aby to nevyzeralo, že idú len po opozícii. Každopádne, aj kvôli opätovnému záujmu o uja Pčolinského tu boli obavy, že Boris bude menej naklonený podržať Mikulca, ktorý tradične zas čelil odvolávaniu. A zas ho aj ustál. Popritom všetkom si oľanista Čepček zmyslel zas riešiť potraty.

Ostatné len v skratke. Veľká noc bola o nejaké tie kindervajcia chudobnejšia, lebo sa tam ukázal nejaký problém so salmonelou, vo Francúzsku to v prezidentských voľbách ustál starý Macron pred LePenovou napriek slabšej účasti, páč mnoho frantíkov ho volilo ako menšie zlo a vo Švédsku sa nejaká pravicová strana rozhodla spáliť Korán a tak tam mali pár dní bordel, horeli autá a došlo aj na autobus. V dvoch poľských baniach rachol metán a vyžiadal si asi dvacku obetí, v brooklinskom metre nejaký černoch zranil 16 ľudí a Elon Musk si kúpil Twitter za 44 miliárd dolárov, pričom mal také silné reči o slobode slova. Izraelci a palestínčania si dávali do držky na Chrámovej hore, čo vyrobilo asi 150 zranených. Talibanci sa sťažovali, že pakistanci behom leteckého útoku zabili skoro 50 civilistov. Napätie medzi krajinami vzniklo po nástupe Talibanu k moci a pakistanci takto reagovali, páč sa im nelúbili útoky na nich z afgánskeho územia.