Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Apríl 2023

Fínsko definitívne vstúpilo do NATO akožto 31. člen, takže Putin si vojnou na Ukrajine zduplikoval hranicu s obrannou alianciou, ktorá vraj ohrozuje matičku Rus. Preto sa poistil a odklepol zákon o elektronickej mobilizácii, čo v praxi znamená, že ak bežný rus bude ignorovať povolávací rozkaz vo svojej elektronickej schránke, o ktorej existencii nemusí mať ani šajnu, tak nedostane hypotéku, nebude môcť vycestovať či bude mať zrazu neplatný vodičák. Potom by malo nešťastnému rusovi asi docvaknúť, že je načase dať blízkym zbohom a ísť krvácať za Voloďov vlhký sen. Rusko sa čím ďalej tým viac prepadá do totality, obviňujú nejakého amerického novinára zo špionáže a nejaký ruský, ktorý si dovolil byť kritický vyfasoval 25 rokov. Celý mesiac sa potom čakalo, ako to bude s tou ukrajinskou protiofenzívou, ktorá sa furt akosi nekonala. No rusi sú z nej docela nervózny, bo chvatne kopú na Kryme zákopy a dokonca vytiahli aj modernejšie tanky, ktoré si doteraz šetrili, páč ich asi nemajú mnoho. V Bachmute furt po troške postupujú a vagnerovci ovládajú väčšinu mesta, no rusi si tiež omylom zhodili bombu na vlastné mesto Belgorod, čo si vyžiadalo nejakých zranených. S Ukrajinou si vymenili zo 200 zajatcov, ale potom svetom kolovalo video, na ktorom ruský žoldnieri odrezali zajatému vojakovi hlavu a tak sa niet čo diviť, keď mnohý brali ich tohtomesačné predsedníctvo OSN za fakt blbý fór. Písalo sa tiež o pokuse o atentát na Putina, ale dron to nedal a spadol niekde inde. Ukrajinci to skúšali dronmi aj na Kryme, kde boli úspečnejší a zasiahli zásoby paliva. Úspešný bol aj atentát na nejakého prokremeľského blogera v petrohradskej kaviarni patriacej samotnému Prigožinovi. Nejaká ženská mu tam priniesla ako darček nejakú bustu a ona to bola bomba.

Počas veľkej noci unikli utajované americké dokumenty o vojne na Ukrajine len preto, že nejaký mladík, ktorý s chúlostivým materiálom pracuje sa pri hraní Minecraftu nechal v istej diskusii o vojne vyhecovať a postol do placu ofotené informácie. Takže sa svet dozvedel, ako amíci špicľujú rusov a že problém nedostatku munície je pre ukrajincov dosti vážny. Ukrajinu svojou cestou do Kyjeva prišiel podporiť aj riaditeľ NATO, potom sa tam dotrepala po druhý krát aj naša Zuzka, ktorej garde robil český Pavel. Frantík Macron sa pre zmenu doteperil do Číny, ktorú sa snažil nalomiť, aby nebola moc ústretová rusom, no predstavitelia NATO ho zdžubali za to, že bol benevolentný v otázke Taiwanu. A teda Čína sa ohľadom ostrova, ktorý považuje za svoj docela činí, páč pompéznymi vojenskými cvičeniami si nacvičuje jeho obkľúčenie. Keďže Putin to s tými atomovkami v Bielorusku myslí asi vážne, Lukašenko sa zľakol a požaduje od rusov bezpečnostné záruky. Ukrajinci si medzitým dali dohromady svoju energetiku a zasa môžu vyvážať. Vyvážajú aj pšenicu, ktorá, keďže je lacnejšia, sa dostala i ku nám. A u nás sa zistilo, že je akosi prepescitídovaná. Nakoniec sa ukázalo, že to bolo trochu nafúknuté, páč múka z nej už vyzerala v pohode a vlastne tá pšenica neprešla len vďaka prísnejším normám, ktoré Brusel zdvihol pred pár rokmi. Každopádne politici ako u nás, tak i v Poľsku či Maďarsku zakazujú jej dovoz. Inak EÚ chce zakázať výrobu áut so spaľovacími motormi od roku 2035, čo sa tak strašne nelúbi nášmu Sulíkovi, že zdžubáva ministerstvo životného za to, že sa nepostavilo proti. Európska komisia nás tiež žaluje za to, že furt segregujeme rómov na školách.

Aj v Sudáne to začína byť dosť blbé. V Chartúme sa pustili do seba dvaja generáli a v boji o moc sa neberie ohľad na civilistov, či humanitárne budovy. Vo viedenskom metre skupina magorov napadla mačetami nejakého muža, ktorý to potom nedal. Trump zasa kandiduje na prezidenta a vôbec ho netrápi, že popritom čelí 34-om bodom obžaloby za podplácanie žien, s ktorými niečo mal. Naviac protrumpovská telka FoxNews musela zaplatiť rekordné odškodné výrobcovi hlasovacích zariadení, bo ho neprávom obvinila z manipulovania volieb, v ktorých to Donald prehral. V Nemecku bola odídená šéfredaktorka plátku, ktorý urobil akože rozhovor so Schumacherom ležiacim už niekoľko rokov v kóme a to tak, že za chudáka Schumiho odpovedala umelá inteligencia. A zatiaľčo ekologický aktivisti blokujú na viacerých miestach v Európe dopravu, Elon Musk si vypustil zatiaľ najváčšiu raketu, ktorá mu buchla 4 minúty po štarte. Keďže šlo o test, nikto v nej nebol. V Čechách sa rodí nová politická hviezda v podobe lídra protestov Česko proti bíde. Ide o akéhosi Rajchla, ktorému sa nad biedou evidentne zvíťaziť podarilo, bo si vozí prdel na porsche.

U nás to žije predvolebnou kampaňou a migráciou politikov. V Za ľuďoch už ostala len Remišová, páč jej dali kopačky i Šeliga so Žitňanskou, ktorý sa pridávajú k Demokratom. Či urobili dobre, je otázne, lebo Demokrati sa akosi začínajú prepadať a Matovič kupodivu poskočil. Možno mu pomohlo, že jemu dal kopačky pre zmenu Gyimesy a nejaký ľudia mu zbaštili politické vysvedčenie, v ktorom sám sebe dal jedničku s hviezdičkou za nízky schodok v rozpočte, hoci to vlastne zacvakali ľudia cez vyššie dane spôsobené infláciou. Drucker sa s Dobrou Voľbou stáva súčasťou Hlasu, len tá chuderka Romana Tabak ostala na ocot, páč ju už do žiadnej ďalšej strany nechcú. A to aj napriek tomu, aká je podľa seba úžasná politička, čo dokazuje aj snahou presadiť absolutnú prednosť chodcov na prechodoch. Ale i tam jej musíme uprieť prvenstvo, lebo najväčšiu sprostosť mesiaca sa pokúšal presadiť poslanec Čepček, ktorý by si prial, aby na sledovanie porna v telke bol potrebný súhlas od notára. Poslanec v dobe internetu asi ešte nežije. Sloboda a solidarita na to ide inak a mení si názov na Sasku, páč ju aj tak tak všetci volajú a pre kampaň si dali spraviť cool fotečky. Sulík popritom splieta, že idú vyhrať voľby, čo pôsobí dosť vtipne, keďže sa držia na piatich percentách.

V Hlase rezignoval zahraničnopolitický tajomník, bo nejaká smeráčka účelovo zostrihala jeho vystúpenie v telke, aby to vyzeralo, akože Hlas je zadobre s koalíciou, pričom Kmec len skonštatoval, že sa v niečom zhodli. Ak k tomu prirátame Ficove zmanipulované nahrávky, tak sa musí nechať, že smeráci majú v odrbávaní skúsenosti. Fico mal tiež stretko s veľvyslancami, ktorým tvrdil, že je samozrejme za to, aby Ukrajina vstúpila do EÚ, hoci pred svojim voličmi sa hrá na toho, kto by ukrajincom vôbec nepomáhal. Určitou schyzofréniou trpí aj Edko Heger, keď akožto minister financií dal vyradiť Rázsochy z plánu obnovy, no ako premiér bojuje za jej dostavbu a toto vyradenie stiahol. Ujo Mikulec riešil takú patáliu s chýbajúcou previerkou v súvislosti s nahliadaním do spisov NATO, aby potom prezidentka na jeho návrh odvolala riaditeľku policajnej akadémie po tej patálii s postrelenou študentkou. Ministerka Milanová naopak vrátila na čelo Slovenského Národného Divadla pána Drličku, ktorého v novembri sama odvolala.

Inak znova obvinili Kažimíra, vlastne nejaký sudca ho už aj uznal vinným a uložil pokutu 100 litrov zrovna keď bol pracovne vo Washingtone. Viacerý chceli, aby sa vzdal fleku v NBS-ke, bo nám tam robí hanbu, no on na to kašlal a zastal sa ho aj Pellé. Prúser má aj exšéf RTVS Rezník, ktorý sa vraj pred rokmi pomýlil v zadávaní čísla účtu, takže mu s tým musel pomôcť podnikateľ z kauzy Dobytkár obvinený z prania špinavých peňazí, ktorý potom platil Reznikovým dcérkam školy v zahraničí a nejaký ten bakšiš pribúdal na účty aj Reznikovi. Nakoniec treba spomenúť nehodu v baniach Nováky, kde sa chytil plyn, ktorý spôsobil popáleniny 9-tim ľuďom, pričom poniektorý boli v dosť vážnom stave a v Bratislave smetiarske auto zlisovalo nejakého chlapíka, ktorý mal tú smolu, že zaspal v kontajneri.