Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

August 2021

Igyho očkovacia lotéria začala pekným prúserom. Mohli za to nahovno pravidlá, jedna pani prišla o 400 litrov, lebo čumela na to cez net a kvôli oneskoreniu vysielania nestihla povedať heslo, ktoré sa jej zjavilo na obrazovke viac ako 20 sekúnd neskôr ako v skutočnosti. Ono je celkovo blbý nápad nútiť zaočkovaných sledovať hodinovú reláciu neveľkej kvality o tom, ako je zodpovedné dať sa zaočkovať, keď už zaočkovaný sú. Po fiasku prvého žrebovania teda trochu zmenili pravidlá, no bez väčšieho úspechu a počty denných očkovaní naďalej rapídne klesajú. Igor na to mení rétoriku a tvrdí, že lotéria nemala ľudí motivovať ako to tvrdil predtým, ale zaočkovaných odmeňovať. Ľudí nenakopla k očkovaniu ani chystaná návšteva pápeža a tak tých pár, ktorý sa na ňu prihlásili sa tam aspoň nebude mačkať. Antivaxeri síce furt pindaju a pokúšajú sa o ďalšie demonštrácie, ale už to nemalo také grády. Koncom mesiaca však zopár antivaxerských právnikov zviditeľnilo Slovensko, keď do Haagu poslalo podnet na vojnový zločin proti ľudskosti, podľa ktorého sú vakcíny biologickou zbraňou. Ak by aj boli, tak to zatiaľ na hromadné umieranie nejak nevyzerá, takže to bude asi pekne sfušovaná biologická zbraň. Zatiaľ si lepšie vedie korona vírus, ktorý v Rusku zabíja vo veľkom a veľké prírastky majú aj v preočkovanom Izraeli, hoci tam majú výrazne menej ťažkých priebehov. Situácia sa trochu zhoršuje i u nás. Zmenil sa nám kovid automat, ktorý po novom zohľadňuje očkovanosť v okresoch a poniektoré sa dostávajú do oranžovej fázy. Niektorý majitelia reštík pindajú, že sa musia rozhodnúť v akom režime majú fungovať. Len pre zaočkovaných bez iných väčších obmedzení alebo všetkých s obmedzeniami alebo niečo medzi tým.

Ale dosť bolo korony. Padlo obvinenie Ficovho kamaráta Výboha v kauze Mýtnik. Zabásnuť ho však nemohli, páč je furt v zahraničí a po pár dňoch naňho vydali medzinárodný zatykač. Fico prišiel na súd podporiť pri výsluchu kamaráta exprokurátora Kováčika a zatkli aj smeráka Kuruca, ktorý to už čakal a tak sa preventívne pobalil. Pellegrini sa spočiatku snažil na seba moc neupozorňovať, no podľa výpovedí Imreczeho a Suchobu mal pred siedmimi rokmi zobrať 150 tisícový úplatok. Obvinený viceprezident finančnej správy Čech sa zas priznal, že zobral 200 litrov od Imreczeho za informatizáciu finančnej správy. Exministerka Saková sa zatvárila šokovane, keď podľa polície na jej ministerstve fungovala zločinecká skupina, ktorej súčasťou bol aj aktuálne zabásnutý Peter Petrov. Vypovedať kvôli tomu prišiel aj sám veľký Kaliňák. V kauze Mýtnik vypovedal aj taký Kažimír, na ktorého sa začína tlačiť, či by nemal odísť z postu guvernéra enbéesky. Obvinenie padlo i na ďalšieho policajného prezidenta Kovaříka, ktorý sa síce cíti byť nevinným, ale aby šiel ostatným príkladom, odstupuje z funkcie. Fico vyťahuje ťažký kaliber a poukazuje na fakt, že Mikulca odfotili v blízkosti bytu nejakého mafiána. To, že on onehdá býval priamo v byte daňového podvodníka akosi nespomínal. Do vlasov si skočili aj generálny prokurátor Žilinka so špeciálnym prokurátorom Lipšicom, bo Lipšic sa vyjadril k niečomu, k čomu by sa ako prokurátor vraj vyjadriť nemal. Koncom mesiaca sa však ukázalo, že Žilinka bude čeliť inému problému. Jeho námestník Kandera zrazu zbavil obvinenia uja Pčolinského a to na základe paragrafu 363, ktorý by mal fungovať v krajných prípadoch justičných omylov, takže jeho použitím sa obchádzajú súdy. Podobným spôsobom zbavil onehdá obvinenia aj goriláka Haščáka. Popritom je zas na stole stratifikácia nemocníc, špekuluje sa regulovať zisky zdravotným poisťovniam, Remišová sa snaží v strane Za Ľudí odstavovať ľudí z Kolíkovej frakcie od funkcií a Fico je nasratý na progresívcov, páč tí naňho u eurosocialostov žalujú, že sa podiela na spoločných protestoch s krajnou pravicou a teda by mali Smer zo svojich radov vylúčiť. Eurosocialisti tomu však neuverili. Ale Jamské pleso v Tatrách je na predaj. Pozemok v najvyššom stupni ochrany je dokonca realitkou prezentované ako skvelý stavebný pozemok. Však sme na Slovensku, takže normálka.

Pupkom sveta sa tento mesiac stal Afganistan. Ešte za Trumpa sa rozhodlo, že amíci svojich vojakov stiahnu a dedko Biden zanietene hovoril, že k návratu moci Talibanu tak skoro nedôjde. Keď tu zrazu pár dní po odchode si už talibanci zvesela mašírovali Kábulom a ľudia nezdieľajúci to pravé talibanské nadšenie zdrhali na letisko. Taliban obsadil prakticky celý Afganistan okrem Pandžúru, s ktorým mal aj v minulosti problém a ktorý špekuluje dohodnúť sa s talibancami na istej forme autonómie. Talibanský papaláši síce tvrdia, že budú k ženám lepší a celkovo to už nie je ten Taliban ako pred dvadsiatimi rokmi, no mravnostná polícia už úraduje, ženy začínajú zo strachu dobrovoľne nasilu nosiť burky a celkovo miznú z verejného života. Takže mnohý berú letisko útokom, poniektorý sa dokonca tak úporne snažia zdrhnúť z krajiny, že padajú z odlietajúcich lietadiel. Situácia na letisku sa prudko zhoršuje, ozýva sa streľba, Taliban tam zakazuje afgáncom vstup. Celé to zaklincoval samovražedný atentátnik, ktorý vyrobil zhruba 160 mŕtvych, prevažne afgáncov. Amíci ako odplatu odpráskli z dronu plánovača ďalšieho útoku, akurát bolo blbé, že pri tom zarvalo aj nejaké dieťa. V Libanone rachla tradične cisterna, ktorá vyrobila 22 nebožtíkov, v Maďarsku sa vykotil na diaľnici autobus a neprežilo to 8 cestujúcich, v Čechách sa zrazili vlaky, čo nepredýchali traja ľudia. Tri obete si vyžiadal aj pád malého českého lietadla u nás pri Skalici.

Teplotné rekordy poniektorých miest zhoršujú požiare. Najviac sa písalo o tých v Grécku, kde zasahovali aj slovenský hasiči. Na Slovensku potom už tak teplo nebolo, ale tiež sme tu mali tornádo. Hoci nebolo také silné ako to na Morave, ale aj tak vo východoslovenskej obci Peťkovce pobralo zopár striech. Horšie to dopadlo v Turčeku, kde výchor pri búrke pováľal stany detského indiánskeho tábora a bohužiaľ to neprežil jeden chlapec. Celkovo spôsobili silné búrky hlavne na strednom Slovensku veľa škôd. V Turecku si záplavy vyžiadali cez 50 obetí a amíkov postrašil hurikán Ida, ktorý sa prehnal aj New Yorkom. Paríž zaviedol pre autá 30-tku, čo by malo byť vraj ekologickejšie. No, keď myslia...