Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

August 2022

Rusi sa na Ukrajine snažia presadzovať stratégiu typu pomaly ale isto a čakajú na zimu, páč si myslia, že premrznutý európania sa na Ukrajinu potom vykašlú. Veľké územné zisky nemajú, ale furt sa pripomínajú bombardovaním civilných cieľov. Odbachli napríklad autobusovú zastávku v Torecku, čo neprežilo 8 ľudí a trafili aj osobák na železničnej stanici v Čaplyne, čo nerozdýchalo viac ako 25 civilistov a minimálne 50-tka bola zranená. Svet s napätím čakal, ako to dopadne so záporožskou atomkou, ktorú ovládli rusi a bola pre požiar odstavená od siete. Koncom mesiaca ju znova pripojili, ale furt nikto nevie, či tam rusi niečo neposerú. Do toho si Amnesty International zdžubala ukrajinskú armádu, že si robí zakladne v síce vyprataných, ale predsalen civilných objektoch. A kde si ich asi tak majú robiť, keď chcú tie mestá brániť? Pritom Zelenskyj sa tak snaží a vyzýva obyvateľov Donecku k evakuácii, takže všetci potom čakali nejakú väčšiu ukrajinskú protiofenzívu, ktorá zatiaľ akosi neprišla. Namiesto toho to búchalo na ruskej základni na Kryme, kde si to odnieslo aj vojenské letisko a zopár lietadiel. Kyjev sa tvári, že on s tým nič nemá, takže za to mohli najskôr tamojší ukrajinský partizáni. Každopádne ruským dovolenkárom to dosť pokazilo dovču a začali hromadne zdrhať cez Kerčský most, kým ešte stojí. Evidentne to neboli dovolenkári podobného razenia ako tí, čo sa v 2014-tom vybrali dovolenkovať so samopalmi na Donbas. Ukrajina sa dištancovala aj od incidentu v Moskve, kde vybuchlo auto s dcérou propagandistu Dugina. Je možné, že to mal schytať on, ale nakoniec šiel iným autom. Nejaký ruský opozičník vyhlásil, že to bola práca partizánskej národnej republikánskej armády, ale špekuluje sa tiež, či to nebol Putinov režim, ktorý to chcel hodiť na ukrajincov, páč o dva dni prišli s vinníkom, ktorým mala byť ukrajinka z pluku Azov, ktorý rusi označili ako teroristický. Po útokoch na Kryme chytil Zelenského optimizmus a verí, že rusov nakoniec vyženú aj z Krymu. Rusi zas počítajú, že im pomôžu severokórejci, kde podľa Kima zázračne porazili koronu.

Turecký Erdogan sa snaží hrať to na obe strany. Jednak nepodporuje sankcie proti Rusku a niekoľko jeho bánk vstupuje do ruského platobného systému Mir, takže nemá problém s plynom, na strane druhej vyzbrojuje ukrajincov, ktorých aj slovne podporuje. A do toho sa snaží robiť prostredníka pri rokovaní o mieri, zatiaľčo vojensky rieši kurdov. Západ zatiaľ nemrzne, takže podpora Ukrajiny je stále veľká. Európa zvažuje, či celkovo nezakázať rusom vstup do únie, Amíci vyrábajú Himarsy a Slováci jej dodávajú húfnice Zuzany, zatiaľčo rusi musia rozoberať lietadlá, aby mohli z tých rozobratých opravovať tie pokazené, páč im dochádzajú sučiastky. Okrem toho kvôli sankciám nevedeli zaplatiť Ukrajine za tranzit ropy cez Družbu a tak to automaticky stopli. Deň na to sa to rozbehlo, lebo za rusov to zatiahol Slovnaft, ale už to stihol využiť Fico, aby si mohol kopnúť do ukrajincov. No ale s energiami to vyzerá fakt nahovno. Všetci sú vyplašený, že čím sa bude v zime kúriť. Politici radia sveter naviac a menej kúriť v školách či verejných budovách, ľudia vo veľkom zháňajú palivové drevo. Ale bol dokončený plynovod medzi Slovenskom a Poľskom, tretí blok atomky v Mochovciach dostal taktiež zelenú, tak snáď to trochu pomôže. Naša hlinikáreň Slovalco však už pre ceny energií padla na kolená. Rusi na strane druhej prilievajú olej do ohňa globálneho otepľovania pálením plynu len tak naverímboha, z čoho sa dá usudzovať, že ten väčší odbyt do Číny a Indie asi nebude až také terno.

A teda apokalyptické suché počasie pokračuje, teploty sa vracajú k rekordným hodnotám. Špekuluje sa znižovať chovy, lebo zvieratá nebude čím kŕmiť, na mnohých európskych riekach musela byť výrazne obmedzená doprava a ich nízke hladiny odkrývajú zabudnuté pamiatky. Vraj také sucho tu nebolo aspoň 500 rokov. Francúzi bojujú s najhoršími požiarmi desaťročia. Aspoňže lode s ukrajinským obilím sú už v pohode vypravované z Odesy. V Chorvátsku sa vykotil bus, čo si odnieslo 12 nešťastníkov a v Turecku sa zrazil iný bus so záchranármi ponáhľajúcimi sa k inej nehode, kde si to odnieslo 15 jedincov. V New Yorku nejaký magor napadol pred prednáškou britského spisovateľa, na ktorého islamisti vyhlásili fatvu, páč sa im nelúbi, ako hovorí o slobode slova. Utrpel ťažké zranenia, ale asi sa z toho dostane. Amíci ešte v Afganistane zostrelili vodcu Al-kajdy, Zawahrího a zdžubali Taliban za to, že mu poskytol útočisko. Potom sa postaršia šéfka snemovne dotrepala na návštevu Taiwanu, čo číňanov, ktorý Taiwan považujú za svoj hoci to taiwanci vidia inak, tak nasralo, že v jeho blízkosti urobili zatiaľ najväčšie vojenské cvičenie, pri ktorom prekračovali svoj vzdušný priestor. No a v Ríme nám zomrel kardinál Tomko, ktorý bol najvýznamnejším slovákom vo Vatikáne, takže hlavne veriaci z toho boli dosť dojatý. Pochovali ho na Slovensku a pohrebu sa zúčastnili aj podaktorí politický papaláši.

A tým sa dostávame k udalostiam na Slovensku. V politike sa to celé točilo okolo odchodu SaSky z koalície. Všetci sa furt tvárili, akože hľadajú kompromisy, ale ani jeden návrh nebol pre druhú stranu akceptovateľný. Matovič je stále v tom, že to sa Riško paktuje s náckami, kým on sa paktuje len s takými polepšenými. A samozrejme furt omieľa to, s návratom mafie. No Igy sa pokúšal aj ospravedlniť, ale ten chlap sa vlastne ospravedlniť ani nevie bez toho, aby opätovne urážal. Ono chvíľu sa dokonca špekulovalo, žeby taký tvrdý kresťania Kuffovci mohli byť posilou koalície po odchode SaSky, ale potom sa ukázalo video, na ktorom títo kresťania riešia pozemkové spory natvrdo päsťami, čo presvedčilo poslancov Za Ľudí, že to nebude tak dobrý nápad. Poniektorý oľanovský kandidáti na župana sa pre istotu na billboardoch nechvália, že sú z OĽaNO. Sulík sa zatiaľ snažil vyzerať ako super minister. Pochválil sa spustením tretieho bloku Mochoviec, investíciou Boschu na východe, hoci to bolo tošku predčasné, chcú predložiť zákon o partnerskom spolužití a zamakali aj na dôchodkovej reforme, čím naštvali Krajniaka, lebo mu s tým liezli do kapusty. Krajniak nakoniec reformu dokopal ku schváleniu a tak budú mladší sporitelia automaticky vo výnosnejších fondoch. Riško si to však ku koncu aj trochu pokazil, lebo vyhovel Ficovi v žiadosti o stretko, na ktorom chcel Robo visvetliť, ako mienia riešiť energetickú krízu a potom sa začala rozmazávať jeho hádka s Naďom, keď sa vraj handrkoval o vrtulník pre Geissenovcov a trochu robil fóry s S-300-kou, páč sa bál o plyn. Igor to celé hodil za hlavu a posledné dni si užíval dovču v Španielsku, aby sa vrátil s fenomenálnym riešením krízy. Napísal si desať bodový zoznam, čo po SaSke chcú a keď mu to odklepnú, tak bude ochotný odísť. Čím len dokázal, že furt nevie, v čom je jadro pudla, pretože kvôli podobným nezmyslom sa vlastne SaSka odporúčala z vlády. Fico využíva situáciu a demonštratívne prichádza za prezidentkou so škatuľami obsahujúcimi 406 tisíc podpisov k referendu k predčasným voľbám a rečami, že mu to referendum aj tak nevyhlási. Ale nakoniec si spravil vlastnú akciu k SNP, na ktorej mu rečnil aj ruský veľvyslanec, čo bolo predsalen dosť nevhodné.

Ešte treba spomenúť, že Števkovi Harabínovi len tak sám od seba skydol jeho rekreačný domček, ktorý kupoval za podivných okolností a svojím záhadným samoskydnutím mu ušetril poplatky za búracie práce, pod Strečno sa na cestu zdrúzgali skaly, ktoré spôsobili nejaké havárky a podľa odborníkov je počet mackov na Slovensku vcajku a viac stretov a obáv sa dá pripísať väčšej medializácii a ľudskej rozpínavosti. Generálna prokuratúra začala preverovať platformu Youdare, ktorú prevádzkuje Sulíkov syn, páč sa na nej objavujú nebezpečné výzvy pre decká a Jankovská sa to snaží uhrať na Majského. Aby sa vyhla pojednávaniu nepreberá poštu a tvári sa, že je chorá. Iný prúser je, že máme čím ďalej tým menší počet zdravotníkov. Situácia so sestrami je zvlášť kritická, kvôli ich nedostatku sa zatvárajú ambulancie a oddelenia. Keď to takto pôjde ďalej, ostane nám ľudové liečitelstvo a tie hnusné farmafirmy konečne dostanú na frak. Alebo nie?