Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

August 2023

Ukrajina sa vo svojej ofenzíve trošku rozbehla, no furt to ide jak v lete na sánkach, bo rusi sa stihli poriadne zakopať a je to tam pekne zamínované. Ukrajinci sa zasa snažili vyradiť Čonharský most, podarilo sa im poškodiť výsadkovú loď priamo v základni ruského prístavu Novorossijsk a pár dní na to im vyradili aj tanker. A to sa spočiatku rusi snažili vyradiť ukrajinský export cez Čierne More. Takto si začali potápať nejaké staré lode sami, aby chránili Kerčský most pred námornými dronmi. Ukrajincom sa tiež podaril menší prielom dobytím mesta Robotyne, odkiaľ sa už dá ostreľovať okupovaný Melitopoľ. Podarilo sa im tiež trafiť S400-ku na Kryme, ba dokonca sa malý výsadok pošpacíroval po západnom cípe Krymu, porobil tam nejakú škodu a zdrhol. Koncom mesiaca ukrajinci vyradili najmenej štyri lietadlá na ruskom letisku Pskov. Zelenskyj medzitým obehával krajiny, žiadal zbrane a zdá sa, že si vydupal aj nejaké F-16-tky, ktoré však nedostane hneď. No stále musí riešiť korupciu v odvodových centrách, lebo aj mnohým ukrajincom sa do vojny nechce. Tiež sa museli zmieriť so stratou svojho pilotného esa, ktorý zahynul pri zrážke lietadiel behom cvičenia a potom im padli na východe dva vojenské vrtuľníky. Rusi im furt drbú rakety do panelákov, raz dokonca cielene zasiahli záchranárov, ktorí šli zachraňovať preživších po prvom útoku. No nemaj po tomto všetkom takých zachvatčikov rád.

Aj rusi majú problémy. Rubeľ prekonal hranicu 100 rubľov za dolár a samozrejme za to nemôže Voloďova špeciálna operácia, ale riaditeľka národnej banky, ktorá to má nejak vyriešiť. Z nejakých jednoduchších rusov si podvodníci urobili prdel a nakecávali im, že odvoďáci vynášajú info na Ukrajinu, takže títo prostí ruskí patrioti zobrali molotovky a hádzali ich na odvodové centrá. Taktiež Ruskom otriasa vražda šiestich ľudí bývalého wagnerovca, ktorého vytiahli z lochu a účasťou na špeciálnej operácii dostal milosť. Podobných omilostených trestancov sa po Rusku fláka viac, takže asi to nebol až tak super nápad dávať milosť tým najväčším hajzlom za službu Putinovi, maskovanú službou vlasti, hoci matičku Rus táto vojna dostáva skôr na kolená. No najväčšou peckou bol pád lietadla s Prigožinom na palube, hoci ten si ešte predtým v afrike spravil videjko, že je vcajku a nech sa oňho kamaráti neboja. Najskôr sa špekulovalo o zostrelení, no potom to skôr vypadalo na bombu v lietadle. Voloďa sa po incidente urýchlene vrátil z návštevy Kurska, ale na pohreb sa nedostavil. Namiesto toho podpísal dekrét, podľa ktorého musia žoldnieri, čo sa týka aj zvyšných wagnerovcov, prisahať vernosť Ruska a teda vlastne jemu. Niekoľko wagnerovcov sa totiž vyhrážalo pomstou, bo v tom lietadle bol aj ich zakladateľ Utkin. Pri tej príležitosti sa ukázal hovorca Peskov, ktorý bol tri týždne nezvestný a tak sa špekulovalo, či tiež nemal problémy s čajom.

Voloďu budúci rok čakajú voľby, ale tie by maly byť vcajku, bo predtým odrovnal silných protikandidátov a pre istotu Navaľnému navýšili trest o ďalších 19 rokov. Možno trochu zamieša karty vojnový zločinec Girkin, ak predtým nevypadne z okna alebo nespadne s ním lietadlo. Voloďa sa tiež spolieha, že v Amerike sa vráti prezidentovať starý dobrý Trump, ktorý je trestne stíhaný. Donald si spravil fotečku zo zatýkania a potom to dal na kauciu. Amíci inak sprísnili bezvízový vstup pre maďarov, lebo Orbán onehdá len tak mírnix dírnix rozdával maďarské občianstvo a tak ho má kde kto. V Slovinsku bojovali s povodňami až na dvoch tretinách územia, havajský ostrov Maui ľahol popolom, čo neprežila viac ako stovka ľudí a v Poľsku zúri legionárska choroba, ktorá si vzala cez 15 nešťastníkov. Poliaci tiež vo veľkom preventívne posielajú vojačkov k hranici s Bieloruskom. Urobili si aj vojenskú prehliadku vo Varšave, ktorá bola o dosť pôsobivejšia, než tá májová v Moskve. Rusov ani nepozvali na stretko prezidentských poradcov v Saudskej Arábii ohľadom Ukrajiny. Sami rusi okrem Ukrajiny museli riešiť výbuch skladu s pyrotechnikou, kde boli aj nejaký mŕtvy a desiatky ranených. Poškodené boli aj okolité budovy a hovorí sa o ľudskom faktore. Tiež chceli dostať sondu na Mesiac, no tá im tam buchla a tak si z nich všetci robili srandu, ako začali denacifikovať Mesiac, ktorý úspešne trafili napriek tomu, že tam nie sú žiadne civilné ciele. Pôvodne bola misia plánovaná s európskou ESA, ale keďže Putinovi hrabe, Európa sa na to vyprdla. Namiesto rusov na Mesiaci pristála sonda indická, čím sa India zaradila ako štvrtá krajina, ktorej sa podarilo pristáť na tej nehostinnej bielej guli. V oblasti južného pólu, kde sa predpokladá výskyt vodného ľadu to dali dokonca ako prvý.

My také veľkolepé veci veci ako pristátie na Mesiaci nepotrebujeme, lebo tu máme rôzne zložky polície a politikov. Deviatku na kandidátke Smeru, ktorou je exšéf polície Gašpar, zadržali jedného dňa o štvrtej ráno, aby ho potom pustili a bol stíhaný na slobode. Fico stále žije vo svojom svete nedotknuteľnosti "našich" ľudí, a trepe niečo o nevídanom útoku na opozíciu. Stále akosi nechápe, že policajti môžu mať ruky rozviazané a ísť politikom po krku môžu aj bez nariadenia Ódora či Čaputovej. Berie to ako zasahovanie do predvolebnej kampane, hoci srandou je, že tieto zásahy mu skôr pomáhajú a v očiach jeho voličov robia zo zadržaných martýrov. Až sa špekuluje, či si Robo trestne stíhaných nešupol na kandidátku naschvál. Hamran mu tiež odkazuje, že len preto, že je pred voľbami sa policajti nevyfláknu na robotu. Okrem Gašpara zabásli aj expolicajta Stahla, bo išlo hlavne o jeho nahrávku, v ktorej sa hovorí o nezanedbateľných úplatkoch, ktoré mali zvrátiť isté trestné konania. No a potom NAKA zadržala aj dvoch členov SISky, pričom jedným so zadržaných bol jej riaditeľ Aláč. Týpci mali manipuláciou dosiahnuť nevyšetrovanie veľkých káuz napríklad diskreditáciou vyšetrovateľov a tiež pomáhali obvinenému Káľavskému, aby ho Bosna nevydala na Slovensko. V tom videl Fico už hotový štátny prevrat a volá po odvolaní Hamrana, bo ten chlap normálne že odmieta zastaviť vyšetrovateľov, ktorý idú po jeho ľuďoch. Našťastie je tu ešte Žilinka, ktorý potešil Robka Kaliňáka svojou obľúbenou 363-kou, aj keď Brheľ také šťastie nemal.

Popritom si slovač nevšíma také veci ako hrozba skokového draženia energií aj keď palivá už utešene rastú, či vyššie riziko bankrotu krajiny, bo v poslednej dobe sa tu moc rozhadzovalo na somariny. Ani Matovičove predvolebné fiatky nezabrali tak, ako Igy zamýšľal a keďže ide do volieb ako koalícia, zatiaľ mu to na parlament nestačí. V predvolebných bojoch sa začalo dosť útočiť na progresívcov, bo tí akosi stúpajú a tak Šimečka vyzýva na duel do telky Fica, páč ten ho okydáva najviac. Ale Robo nepotrebuje, aby ho pri tliachaní blbostí niekto otravoval argumentami a tak sa vyhovára na plný diár. Nejaký youtuber sa snažil spraviť kauzu jak hovado z toho, že načapal novinárku Tódovú so sudkiňou Záleskou, ako boli spolu na dovolenke. Extrémisti z Republiky, ktorý sa tvária, že extrémisti nie sú, majú škandál, lebo Uhrík v minulosti poslancoval za prodemokratickú SDKÚ a taký Suja kopal dokonca za maďarov v Moste. To sa vcelku šiklo exkapitánovi Dankovi, lebo mu to prihralo nejaké to percento. Akurát mu potom pokazila radosť SaSka. Tá si totiž aj mnohými ďalšími všimla, že Danko zo seba zasa raz spravil v telke hlupáka, keď sa defakto priznal k plagiátorstvu. A tak opajcli jeho volebný plagát, sparodovali ho a keď ich chcel zažalovať za porušenie autorského práva, tak ho odkázali na zákon, podľa ktorého to porušenie nie je. Toľko k Andrejovej právnickej spôsobilosti. Ale v Hlohovci konečne dostavali most cez Váh, bo vyše roka to museli po strhnutí starého všetci dosť blbo obchádzať, amíci prispôsobili jadrové palivo na reaktory sovietskeho typu, takže už to nemusíme dovážať len od rusov a Korčok kývol na prezidentskú kandidatúru a pobral sa zbierať podpisy. Toľko k dobrým správam. Bohužiaľ nás opustil Vaško Patejdl, falošný lekár, ktorý s upratovačkou v domove dôchodcov otravoval penzistov liekami na ukľudnenie vyfasoval 9 rokov, po brutálnych lejakoch vodnú nádrž Ružín pokryli odpadky z neďalekých osád, hoci len pred nedávnom ju čistili a v Podhájskej bolo behom búrky spustošené kupko, pričom sa špekulovalo, či nešlo o tornádo.