Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

December 2020

Koronakríza furt naberá na sile. K vianociam a koncom mesiaca zomieralo na Slovensku vyše sto ľudí denne. Tak ono je to aj tým, že ľudia pred vianocami nakupujú ako blbý, páč sa boja tvrdého lockdownu, ktorý čím ďalej tým viac presadzujú experti a moc tomu nepomáhajú ani demonštrácie, či rebélie proti opatreniam, ktoré sme tu mali v novembri a nejaké sa odohrali i teraz. Vláda pred vianocami teda nejaký lockdown zaviedla, no bolo to skôr symbolické, páč tu boli obavy z nespokojnosti a neuváženého konania väčšieho množstva občanov. Napríklad boli povolené bubliny, aby sa počas sviatkov mohli spojiť aspoň dvoje rodiny. I na to však viacerý dlabali a keďže čísla stále rastú a zdravotnící sú čím ďalej tým viac vyplutí, tak sa vláda na Silvestra postavila pred kameru a oznámila tvrdý lockdown od Nového Roka nevylučujúc i zastavenie výroby. A to sa ešte pred vianocami špekulovalo o otváraní škôl. Igy mal v pláne testovať školákov, čo ako prvé zaviedol na škole, kam chodili jeho dcéry a hoci to moc neprešlo, zdžubával ministra školstva Gröhlinga, že nezvláda situáciu. Akurát je divné, že s Borisom je stále kamarát, hoci ten si dovolil otvoriť svoje zjazdovky s vyhlásením, že reči nejakého experta ho nezaujímajú. A to sa predtým spomínalo, že zjazdovky budú otvorené až v januári, dokonca frau Merkel to mala v pláne zaviesť pre celú EÚ, no rakušáci ju s tým poslali do riti. Niet preto divu, že pár reštík sa nasralo a pred sviatkami na pár dní napriek zákazu otvorili. Papalášizmom zaváňalo aj to, že pred sviatkami koronu schytal aj taký Matovič a poniekoľko ďalších členov vlády (predtým bol pozitívny aj opozičník Pellé) a keďže nemal kto predĺžiť núdzový stav, museli sa dotrepať do parlamentu aj pozitívny, čo ako výnimku odobril hlavný hygienik. Od ostatných boli oddelený igelitom, čo sa snažili kotlebovci sabotovať jeho rozrezaním. Do toho sa objavila správa o mutovanom víruse v Británii a tak friško zrušili lety, no keď sa zistilo, že tento rýchlejšie sa šíriaci mutant je už aj tak mimo toho ich ostrova, izoláciu po dni zrušili. Po vianociach sa začína konečne s očkovaním. Prvý to začali práve briti, u nás bol prvým slávny Krčméry a pred kamerami sa dala pichnúť aj Čaputovie Zuzka. V Amerike sa očkuje tiež a tam šiel príkladom prezidentský dedko Biden.

Ďalšou politickou témou mesiaca bol neutuchajúci konflikt medzi Matovičom a Sulíkom. Igymu klesajú preferencie a vyčíta Rišovi, že nebol schopný za mesiac nakúpiť antigénové testy, ktorých je pred vianocami nedostatok, hoci Sulík sa vyhovára na ministerstvo zdravotníctva, ktoré pre zmenu nie je schopné dodať správne podklady. Rozcitlivelý Matovič ho nazval idiotom a vyzval na demisiu, čo Sulík prezieravo ignoroval. Namiesto toho predstavuje druhé podnikateľské kilečko a s vervou sa púšťa do kilečka číslo tri. Celkovo to Igor nejak nezvláda. I Zuzka mu hovorí, či by nemal manažovanie krízy presunúť na plecia niekoho iného. A keď už sme pri tých demisiách, tak predtým žiadala demisiu od Borisa Nicholsonová a ani strane Za ludí sa papalášizmus samca Kollára moc nelúbi, čo dáva najavo otvoreným listom. Treba ešte spomenúť, že bola schválená reforma súdnictva ministerky Kolíkovej, schválený bol aj budúcoročný rozpočet, za generálneho prokurátora bol zvolený istý Žilinka, za ktorého zahlasovala aj časť opozície a prezidentka navštívila vo Vatikáne pápeža Ferka. Taký Naď dáva trestné oznámenia na facebookových prispievateľov, ktorý strácajú zábrany a vyhrážajú sa jeho blízkym smrťou.

Zatýkacia mašinéria ide stále na plný plyn. NAKA nám zadržala goriláckeho penťáka Haščáka, ktorému bolo koncom mesiaca vo väzbe dlho a do väzby šupli aj Palka Ruska, páč sa špekulovalo, žeby mohol zdrhnúť do Afriky, kde mu kamarát Iby Maiga vybavil stretko so šamanom. Pellegriny má taktiež problém. Výpovede zatknutých sa začínajú týkať aj jeho spolustraníka a poslanca Petra Žigu. Najväčšiu pozornosť si uzurpoval exšéf polície Lučanský. Najprv sa vo väzení zranil a hoci sa špekulovalo o samovražde, visvetlilo sa to tým, že len drbol z postele pri cvičení. Koncom mesiaca ho však našli obeseného a hoci ho oživili, deň na to skonal. Opozícia z toho obviňuje vládu a žiada Kolíkovú o odstúpenie. Čechom niekto zas kontaminoval riečku Bečvu, nórom po výdatných dažďoch zosuv pochoval časť dediny a u nás bolo tiež nahovno počasie, teploty prepisovali rekordy a väčšina Slovenska videla sneh len vo vianočných rozprávkach.