Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

December 2021

Tak už máme omikrona aj na Slovensku. Na viacerých miestach na svete prevalcoval deltu a celkovo sú z neho zatial také rozpačité pocity. Páč na jednej strane je to ďaleko nákazlivejšie ako delta, ktorá je sama o sebe nákazlivá jak hovado, na strane druhej to vyzerá na miernejší priebeh. Aj keď nejakých ľudí to do nemocníc a pod kytičky dostať môže. Hlavne keď tá mrcha dokáže obchádzať imunitu a aj voči očkovaniu je odolnejšia. U nás ešte na deltu umiera aj stovka ľudí denne a Lengvarský pre prípad silnejšej vlny omikronu špekuluje nasadiť vojenskú medicínu. No krivka sa aspoň u nás pomaly láme, takže sa pred vianocami pomaly uvoľňovali nejaké opatrenia pre očkovaných a prekonaných a to tradične slovenským spôsobom, čiže nikto poriadne nevedel odkedy aké pravidlá platia a pre koho. Mnohý si napríklad robili srandu, že školy budeme zatvárať kým prevádzky budeme otvárať, vo vlakoch a busoch sa nevedelo, ako kontrolovať osoby v OTP režime a Sulík začal tradične tlačiť na otváranie reštík. A nielen to. Vyjadril sa, že konzílium odborníkov rozhodujuce o opatreniach je odtrhnuté od reality a navrhuje jeho rozšírenie o ekonómov a pedagógov. Taktiež spolu so Šeligom žiadali prehodnotiť zákaz vianočných návštev, čo nakoniec zakázané nebolo. Odborníci chcú proti omikronu bojovať treťou a možno i štvrtou dávkou vakcíny, pričom ten tretí nakopávač by sa mohol podávať už po troch mesiacoch. Na Slovensku je to so zaočkovanosťou naďalej blbé, čo Matovič pri každej príležitosti otrieskava Lengvarskému o hlavu. Jeho 500 eurové poukazy pre seniorov SaSka nepodporila, Igy ich chcel dokonca navýšiť na 600, pričom tá stovečka by mala byť kompenzáciou za vyššie ceny energií, ale keď viacerí poukazovali na to, že seniori do reštík až tak nechodia a lyžovačkám tiež vo veľkom neholdujú, tak Boris zadrel, že ich môžu darovať alebo predať. Nakoniec prešlo 300 euro na ruku pre očkovaných seniorov, s čím Riško síce tiež nebol celkom okej, ale v rámci kompromisu to spolu s Hlasom podporili. Akurát smeráci furt nechápu, že to bolo od začiatku myslené ako motivácia k očkovaniu a chceli by rozdávať všetkým bez rozdielu. Samozrejme ako motivácia to bolo úplne naprd, počet očkovancov rapídne nestúpol, ale podľa Igyho to bol aj tak úspech. Zdravotníci dostali jednorazovú odmenu, čo síce poteší, ale taktiež to prúsery v zdravotníctve nejak zvlášť nerieši.

Viaceré krajiny si začínajú všímať, že motivácie k očkovaniu nejak nepomáhajú, pristupujú preto k reštrikciám pre neočkovaných a postupne sa dopracuvávajú k povinnému očkovaniu aspoň určitej skupiny ľudí. Boris s Igorom už mali také reči, že v prípade núdze sa zavedie lockdown pre 60 a viac ročných. Amíci sa priblížili k miliónu obetí korony, ale EMA schválila novú vakcínu Novavax, ktorá je robená staršou technológiou a tak by mohla presvedčiť poniektorých odporcov. Pfizer taktiež predstavil experimentálnu tabletku proti kovidu a náš štát sa rozhúpal a začína prijímať zodpovednosť za nežiadúce účinky vakcíny. Akurát koncom roka sa Lengvarský odporúčal na dovču do Ománu, takže Igor s Pellem ho mali za čo kritizovať. Kritizoval ho aj Fico, čo bolo obzvlážť vtipné, páč ho kritizoval z dovolenky v Jordánsku. Jako, ujo Lengvarský neporušil žiadne nariadenia, ale ako minister zdravotníctva by mal ísť príkladom a teraz sa trepať do zahraničia nebol práve najšťastnejší nápad. Jediný, kto mal preňho pochopenie bol Sulík, ktorý si rád odskakuje do Dubaja. Ale aj Boris, tentoraz ten anglický Johnson má prúser, páč v čase vlaňajších vianočných opatrení robil žúrky, aj keď potom sa snažili úradníci navodiť dojem, že vlastne šlo o obchodné stretnutia.

Ani Žilinkovi nevoňajú kovidové opatrenia. Okrem toho, že si furt zubami a nechtami bráni svoju 363-ku, vyslovuje pochybnosti, či je vydávanie vyhlášok hygienikmi v súlade s ústavou. Ako sa zdá, v súlade s ústavou sú, takže si policajti odviedli aj šéfa záchranárov Majerského, ktorý spolu so zdravotnými sestrami protestovali nie proti kovidovým opatreniam, ale aktuálne schvaľovanému rozpočtu. Majerský sa potom vyjadril, že policajti si len robili svoju robotu a keď za ním dokvitol Fico a ponúkol mu Kaliňáka akožto právnu pomoc, poslal ho s tým do riti. Pár dní nato si policajti odviedli i samotného Roba, páč organizoval protest proti opatreniam, takže mal príležitosť si zakričať čosi o tom, ako demokracia na Slovensku dostáva na frak. Napokon na polícii chýbal už len Ficov obvinený kamarát Výboh, ktorý vysmiaty z Dubaja postuje na Instagram fotečky s pilotmi F1, zatiaľčo sa jeho advokáti dušujú, že sa vôbec nevyhýba trestnému konaniu a sám sa väzby nebojí. Takému Brheľovi väzba skončila a užíva si slobodu, Kočnera oslobodili v prípade motákov a bolo oprášené trestné konanie uja Lexu v súvislosti zavlečenia Kováčovho synka do Rakúska a iných pekných vecí, ktoré navyvádzal v 90-tkach. O Ficovej chate asi taktiež nepočujeme posledný krát, lebo nadácia Zastavme korupciu zaslaním podnetu Žilinkovi poukázala na to, že o stopnutie tejto kauzy sa postarali známy protagonistov na videu, a teda nitrianska prokuratúra nemusela byť až taká nestranná. Kolíková zas poukazuje na to, že držitelia marišky dostávajú podobné tresty ako vrahovia, čo je asi blbé a chcela by sprísňovať tresty za útoky na lekárov, či trestať úmyselné šírenie klamstiev a dezinformácíí. Ale tam narážame na problém, páč napríklad taký Riško si myslí, že v demokracii má každý právo mať aj blbý názor. To je síce pekné, ale kto bude potom zodpovedný, ak niekto prezentuje blbý názor ako fakt, na základe ktorého niekomu ďalšiemu pôjde o život? Našťastie školy, ktoré zadara obdržali špeciálne vydanie plátku Hlavné správy, ich hneď vyhodili.

Každopádne rozpočet prešiel ústavnou väčšinou, reforma zdravotníctva prešla kvôli Borisovi len tesne a reforma národných parkov prešla len s veľkými kompromismi. Tiež je na stole zmluva o americkej vojenskej spolupráci, ktorá nás podľa odporcov zbavuje časti suverenity. Zmluva bola na stole už pred štyrmi rokmi, ale SNS vtedy strašila americkými základňami, takže to neprešlo. Podpredseda Grendel je presvedčený, že Pellegriny si dal s Čaputovou tajné stretko, čo prezidetský palác poprel, páč šlo o normálne stretko, ktoré tajné nebolo. Inak Forbes zaradil našu prezidentku medzi stovku najvplyvnejších žien sveta, čo ju možno potešilo. Arriva furt nezvláda situáciu s prímestskou bratislavskou dopravou a tak sa dohodla s konkurenčným Slovak Linesom. Dohoda však padla na technických veciach, takže je to s dopravou naďalej v prdeli. Tunel Višňové tiež neni hotový a tak skoro ani nebude, lebo sa zistilo, že celá stavba bola nejak dodrbaná a bude to treba celé opraviť.

Číňania chystajú olympiádu, ktorá kvôli pandémii nebude mať ten správny šmrnc. Okrem toho ich mnohý bojkotujú, páč sa im nepáči prenasledovanie ujgurov, či obmedzovanie slobôd hongkongčanov. Aj naša Zuzka zvažuje neúčasť. Rusi sa vojensky činia pri hraniciach s Ukrajinou a hovoria tomu bežné cvičenie. Situácia sa vyhrocuje, lebo Putin nechce ani bohovi NATO v blízkosti matičky rusi a tak chce pripomínať susedným krajinám, ktoré by eventuálne po NATO pokukovali, aby svoj pohľad odvrátili tým správnym ruským smerom. Merkelovú to už trápiť nemusí, lebo po 16-tich rokoch oficiálne končí a nahrádza ju Olaf Sholz. Zeman konečne kompletne vymenoval Fialovu vládu potom, čo mal problém s nejakým Lipavským, ktorý bol podľa neho nekompetentný. Amíci si užívali tornádovú sezónu. Jedno tornádo sa tiahlo rekordných 350 kilákov, najblbšie dopadli v Kentucky, kde boli zrovnané aj domy z tehál a o život prišlo vyše 50 ľudí. V Čille na púšti Atacama sa dlhodobo kopí textilný bordel, takže sa tam hovorí o ekologickej katastrofe. Ale NASA sa dotkla nejakou sondou Slnka, tak sa tam z toho tešili. Na vianoce si ešte vypustili Webbov teleskop, ktorý v mnohých ohľadoch strčí ten Hubblov do vačku, i keď ho plne nenahrádza a plánujú ním pozorovať vznik prvých galaxií.