Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Február 2023

Vojna u našich susedov sa furt ťahá, bo rusov stále baví ostreľovať ukrajinské mestá raketami a posielať slabo vycvičených vojačkov do Bachmutu hromadne umierať. A to až tak hromadne, že sa špekuluje, či práve toto nie je tá veľká ruská ofenzíva, na ktorú všetci čakali. Ujo Prigožin sa pritom obul do ministra Šojgua, že ho oficiálna ruská armáda moc nezásobuje delostreleckou muníciou a práve preto jeho wagnerovci kapú jak na bežiacom páse. Každopádne za cenu ťažkých strát pomaly ale isto Bachmut obkľučujú a ukoristené ukrajinské deti, z ktorých často spravili siroty posielajú na ruskú prevýchovu. Naša národná rada aj preto označila Rusko za teroristický štát, aj keď extrémisti s Blahom boli proti a smeráci radšej nehlasovali. OSN vyzvala Rusko na ukončenie bojov, za čo sa podpísalo vyše 140 štátov a len 7 bolo proti. Medzi tých 7 patrili aj také výkvety demokracie ako Severná Kórea či Eritrea. V Moldavsku silnelo presvedčenie, že rusáci pritlačili na destabilizáciu krajiny a chcú tam vyvolať politický puč. Prejavilo sa to i proruskými demonštráciami a uzatvorením vzdušného priestoru. Putin potom ešte anuloval dekrét o Podnestersku, čím defakto spochybnil územnú celistvosť Moldavska. Americký dedko Biden sa dotrepal do Kyjeva, aj keď z Varšavy to musel rubnúť vlakom, čo bolo pre všetkých veľké prekvapko. Teda až na rusov, ktorým to dali amíci vedieť predom. Voloďu, ktorý keď už musí, tiež cestuje vlakom a to obrneným, to asi dosť naštvalo, páč si k výročiu invázie... teda pardon, desaťdňovej špeciálnej operácie pripravil nejakú reč, v ktorej vlastne opakoval tie svoje žvásty a uspával nimi zopár verných papalášov. Biden uistil Zelenského, že podpora Ukrajiny bude pokračovať a potom Varšave duplikoval, že na NATO sa v prípade prúseru fakt môžu spoľahnúť. Voloďa hneď na to stopol poliakom ropu, čo ich až tak nerozhodilo, lebo jej brali aj tak málo a pozastavil ruskú účasť na dohode START, ktorá sa týkala jadrového odzbrojovania a vzájomných inšpekcií, ktoré aj tak stopol už predtým. Bielorusi sa tiež nezdajú. Bolo u nich poškodené ruské výzvedné lietadlo a špekuluje sa, žeby za tým boli nejaký partizáni.

Amíkom sa nad hlavami niekoľko dní vznášal podozrivý balón. Čína sa priznala, že je to ich meteorologický, ktorý im len odvialo, no pod balónom visela podozrivá a dosť rozmerná konštrukcia a keďže im ho odvialo akurát ponad nejaké základne, amíci ho napokon zostrelili. Balónmi sa inšpirovali aj rusi, lebo nejaké museli byť zostrelené nad Kyjevom. Aby si to číňania ako tak vyžehlili, predstavili svetu mierový plán, no šiel dosť na ruku rusom a tak ním bol nadšený iba taký Orbán. Inak maďarský orbánovci sa dosť nasrali na nášho ministra zahraničných vecí, páč Káčer povedal, že ak by bol Putin na Ukrajine úspešnejší, tak by sme už čelili Orbánovým nárokom na južné Slovensko. Tým však naštval aj Matoviča so svojim novým kamošom Gyimesim, ktorý po ňom žiadali ospravedlnenie, ktorého sa však nedočkali, páč Káčer svoje slová späť vziať nehodlal. Ujo Naď špekuluje poslať migy Ukrajine, bo nám sú už na nič a stoja nás len prachy a takto by z toho ešte niečo kápnuť mohlo. Fico na to strašne frfle a Pellé sa hrá na chrumkavého a hovorí, že síce by sme ich poslať mohli, no nie sami. Fico ešte straší mobilizáciu, na čo mu letia hlavne extrémisti a tiež tým podnietil takzvané pochody za mier. Mnohí si totiž z nejakého dôvodu mysleli, že keď sa Ukrajina prestane brániť, tak bude pokoj. Čo je v istom zmysle pravda, no asi by to videli inak, ak by sa im niekto vlámal do baráku a sused by im namiesto pomoci vynadal, že tam robia rámus a on nemôže spať. Že to mysla vážne dokázali zbitím týpka, ktorý tam prišiel v ukrajinskej vlajke. Taktiež si viacero ľudí vrátane tých v olympijskom výbore myslí, že by ruský športovci v pohode mohli na olympiádu. Ukrajina tým pádom zvažuje bojkot, keďže vďaka ruskej agresii prišla aj o niektorých olympionikov.

Zo svetových udalostí treba ešte spomenúť investigatívcov, ktorý zistili, že francúzsky supermarket Auchan ostal v Rusku nielen preto, aby nenechal v štychu tamojších zamestnanov a bežných rusov, ale aktívne podporuje akože humanitárnymi balíčkami ruskú armádu. Ďalej Litva a Poľsko pomaly izolujú Bielorusko uzatváraním hraničných prechodov, lodičky na Benátskych kanáloch skončili na blate, bo v Alpách moc nenasnežilo, pri Taliansku sa zlomila loď s migrantami, keď nabehla na plytčinu, čo neprežila 60-tka z nich a v Ohiu sa vykotil vlak s chemikáliami. Havárku prirovnali k Černobylu, čo bolo síce prehnané, ale aj tak je to poriadny prúser. Vojnu na Ukrajine prehlušila len jedna udalosť a to veľké zemetrasenie v Turecku a Sýrii. Postupne sa narátalo vyše 50 tisíc mŕtvych, ostatné krajiny tam posielali záchranárov a na Erdogana sa znáša kritika, páč uvoľňoval nejaké stavebné normy, takže ľudí zasypávali budovy postavené z nekvalitných materiálov. Vyhrabávanie nešťastníkov komplikovalo dosť chladné počasie a v Sýrii znižovala šancu na prežitie aj politická situácia. I tu sa našli dezoláti, ktorý prišli s tým, že zemetrasenie vlastne spôsobilo USA len preto, že turci robia fóry so vstupom Švédska do NATO.

U nás musel Budaj visvetľovať svoj podpis pre ŠtB. Podpísal, že bude donášať na svojich kamošov z disentu a visvetlil to tak, že vlastne na nikoho nedonášal a eštébakov tak vlastne odžubal len preto, lebo potreboval zrovna vycestovať. Kaliňáka s Brheľom znovu obvinili, bo Brheľ dorovnával zo štátneho Imreczemu k štátnemu platu, páč Imrecze bol v súkromnom sektore zvyknutý na iný štandard. No a Kali to vybavil, hoci teraz hovorí, že je to hovadina, takže sa smeráci vyhrážajú vyšetrovateľom a zasa poškuľujú po Žilinkovej 363-ke. Fico si dokonca pozval na obed veľvyslancov západných krajín, aby sa posťažoval, ako je demokracia na Slovensku ohýbaná, no veľvyslanci to videli inak a skôr vyjadrili svoje obavy z jeho návratu. Inak Smer sa nasral aj na RTVS, bo tam len tak namiesto Kéryho, ktorý mal diskutovať s Naďom poslali oblbovača Blahu, ktorý si tam normálne vzal kameru, aby si zaznamenal ublíženie na egu, keď ho v telke odmietli. Moderátorke, ktorá tak podľa správnosti učinila sa dostalo na 5-ročné výročie vraždy Kuciaka vyhrážok znásilnením, či smrťou a sám Fico povedal riaditeľovi, že mu pôjde po krku. To sa už aj Peťko Pellegriny otvorenejšie vymedzil voči Ficovi. Človek má potom z volieb až v septembri, ktorými hlavne exkoaličníci nechcú ani hnúť, také rozpačité pocity. Lebo na jednej strane tu máme totálne hovadá v opozícii, na strane druhej aj koalícia v demisii robí čím ďalej tým väčšie sprostosti. V takýchto veciach býva najviac utrhnutý z reťaze Matovič, ktorý prišiel s bombastickým nápadom dať 500 eury na ruku za účasť vo voľbách, či priemernej mzdy pre poslancov. Potom tu lietali veci ako obedy zadara, čo predtým koalícia sama zrušila, zákaz nedeľného predaja a Borisovi sa cnie za dobou kešu, pričom platiť za hotové by dal aj do ústavy. Igor to berie tak, že čím viac viac toho rozfláka, tým menej ostane smerákom na kradnutie, len mu akosi nedochádza, že tým menej ostane aj na také nepodstatné veci, ako napríklad zdravotníctvo. Keď si prezidentka túto legislatívnu smršť dovolila skritizovať, tak ju Matovič tradične sprdol. Sulíkova argumentácia, že už nepodporia skorší termín len preto, aby ľudia videli, aký je ten Igor magor, je úplne mimo, páč každý súdny človek to už dávno vie. Nakoniec sa vracia do politiky aj vedec Mistrík, ktorý to raz skúšal na prezidenta, no vzdal to v prospech Čaputovej. Tiež má keci o spájaní stredopravice, čo už je fakt otrepané. Slotu nám zasa obžalovali za rôzne úplatkárske maniére a mali sme tu aj nejakého sudcu Chalúpku, ktorý asi žil dosť asketicky, bo na svojich účtoch nemal žiadne výdavky, zato na príjmoch mu to spravilo skoro 700 litrov. Na Slovensko bola ešte špeciálom dovezená slovenka obvinená z terorizmu, ktorá mala blízko k islamskému štátu, pri Trenčíne padlo malé lietadlo, čo neprežilo štvoro ľudí a zomrel nám aj režisér Juraj Jakubisko.