Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Január 2020

Začalo to tým, že Trump nariadil dať dole raketovým útokom na irackom letisku veliteľa iránskych ozbrojených síl. A keďže chlapík bol u iráncov vcelku populárny, dosť ich to nasralo. Dva dni na to teda irán útočí raketami na americké základne v Iraku, no tie boli informované predom, takže sa to zaobišlo bez mŕtvol. Skoro to vyzeralo ako divadielko pre pomstychtivých iráncov, akože nechceme eskalovať napätie, no pár hodín na to sa v krajine zdrbal boeing so 176-timi nebožtíkmi, z ktorých si to najviac odniesli kanaďania. Ako sa ukázalo, lietadlo bolo zostrelené vraj omylom iránskou raketou ruskej výroby a to sa už bežným iráncom tak nelúbilo. Po pohrebe Solejmáního, kde bolo ušlapaných ďalších 50 ľudí, sa rozhodli demonštrovať, čo policajti využili ako príležitosť zastrieľať si ostrými a ešte aj zabásli chlapíka, ktorý usvedčujúce zábery zostrelenia zverejnil. Ale aj amíci po týždni priznali, že tak trochu odrbávali a ten iránsky útok si nejakých zranených vojakov predsalen vyžiadal.

V druhej polke mesiaca začal strašiť koronavírus z Číny. Počty nakazených rástli po tisíckach, viaceré i vyše miliónové čínske mestá sa dostali do karantény a letecké, či železničné spojenia boli prerušené. Letiská na celom svete zavádzajú opatrenia a aj keď bol potvrdený vírus vo viacerých krajinách Európy, lekári sa snažia slovami o slabej úmrtnosti nevyvolávať paniku. I na Slovensku sme mali pár podozrení, no ani jedno sa nepotvrdilo. Mnohé krajiny sa snažia dostať svojich občanov z dotknutých čínskych miest, samotný číňania za 10 dní postavili novú nemocnicu, čo je pre slovákov dosť scifi, keďže u nás nie je možné ani len zbúrať 30 rokov rozostavané Rázsochy. Koncom mesiaca je evidovaných vyše 10 tisíc nakazených a vyše 200 mŕtvych, čím koronavírus prekonal SARS z 2003-teho a Svetová Zdravotnícka vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze.

Zo svetových udalostí treba spomenúť vtáčiu chrípku v Poľsku, ktorá sa dostala aj ku nám, ruský báťuška Putin zatúžil po zmene ústavy, na čo sa im zdrbala vláda a v Afganistane padol ďalší boeing a keďže padol na územie Talibanu, bolo blbé sa k nemu dostať. Trump čelí impíčmentu, Austrália je stále v plameňoch a briti konečne dorazili Brexit. Teraz ich čaká 11 mesiacov prechodné obdobie, ale od februára sú oficiálne mimo. Mimo je aj princ Harry s tou svojou Meghan, páč ich už nebavilo hrať svoju rolu v kráľovskej rodine a chcú sa skôr venovať svojim veciam v Kanade a byť finančne nezávislý. Zvyšok kráľovského ansáblu bol z toho v šoku a špekuloval, ako sa k tomu postaviť. Parížsky policajti zastrelili maníka, ktorí sa oháňal nožom a bodal do ľudí, v jednom hoteli v ruskom Perme prasknuté potrubie s horúcou vodou zabilo 5 ľudí a v západočeských Vejprtoch horel domov pre zdravotne postihnutých, čo nerozdýchalo 8 osôb. Čechom tiež zomrel predseda senátu Kubera a tak ich naštvala predražená zakázka na elektronické diaľničné známky, že vyhecovala nadšencov cez víkend zbúchať lepšie riešenie a zadara. Ako... bolo to fajn, ale aj to fungovalo tak, akoby to bolo zbúchané za víkend.

U nás sa pri Košiciach prekotil autobus, čo si vyžiadalo troch zranených a často sme sa šmýkali na poľadovici, čo najblbšie dopadlo pod Tatrami, kde sa na diaľnici v hmle zrazilo 17 áut. Inak s dopravou to bolo dosť naprd. Niekoľko dní štrajkovali autodopravcovia, ktorý blokovali hraničné priechody a niektoré ulice vo väčších mestách. Sťažovali sa, že máme najvyššie dane na okolí, do čoho sa ešte prevalil prúser s elektronickým mýtom. Matovič koncom mesiaca zverejnil zmluvu so SkyTollom, podľa ktorej nás odrbali o 100-ky miliónov eur. SkyToll sa bráni, že bolo takto narušené obchodné tajomstvo, no akosi sa zabúda na fakt, že politici sú len sprostredkovatelia, obchod sa robí so štátom a za peniaze daňových poplatníkov, ktorý by asi právo vidieť konečné ceny mali. Autobusy stáli jeden víkend aj v Banskej Bystrici, páč tie Kotlebove dodatky k zmluvám o preprave tiež neboli celkom košér. Ďalej cyperská schránková firma Lemikon opäť skúša žalovať Tipos za 33 mega, načo sa Igy dotrepal do Francúzska snažiac si urobiť selfíčko pred Počiatkovou vilou v Cannes, no zabránila mu v tom súkromná ochranka. NAKA zatkla riaditeľa popradskej nemocnice pre korupčnú činnosť, na strane druhej Daňo a Vaský boli prepustnený s tým, že nesmú publikovať audiovizuálne diela. Pekný tunel sa črtá aj v prípade vybuchnutého prešovského paneláku. Kým česká búracia firma zbúrala hornú časť baráku za symbolickú cenu, lokálna firma, ktorá to mala doraziť si pýta vyše milióna a to ľudí ktovie prečo nasralo. Pellegrini ich preto musel upokojiť, že to nepôjde z peňazí darcov, ale zacvaká to vláda. Ehm... takže vlastne všetci.

Pokračoval i megaproces s Kuciakovymi vrahmi. Vypovedali svedkovia, kolegovia, objednávatelia, sám exsiskár Tóth svedčil proti Kočnerovi. Marián a Zsuzsu však naďalej podiel na vražde odmietajú, Kočner akurát priznal nedovolené ozbrojovanie. NAKA zadržala a obvinila Trnku zo zneužívania právomocí, no deň na to ho pustili, lebo vraj nebola naplnená objektívna stránka podstaty trestného činu. Zuzka Čaputovie len neveriacky krútila hlavou, ako to mohla polícia s prokuratúrou tak dodrbať. Koncom mesiaca NAKA zasahovala u Trnku, Bödöra, Jankovskej a v Kočnerových firmách. Na nášho kapitána sa vytiahol telefonát so Zsuzsovou, v ktorom flirtovali a dohadovali si rande. Taký minister životného prostredia Sólymos prežíva ťažšie rodinné obdobie a tak sa s bratom strieskal a robil v Bratislave bordel. Minister sa potom ospravedlnil a podal demisiu, čo je na Slovensku tak nevídané, že v mnohých očiach sa stal hrdinom. U takého Danka by sme sebareflexiu hľadali márne. Dosť sa naštval na Matoviča, ktorý k nemu pribehol počas rokovania s ceduľkou "Je ožratý" a nutno priznať, že tak i pôsobil, keďže mu s čítaním musel pomáhať vedľa sediaci Béla.