Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Júl 2022

Putina ešte furt baví bombardovať ukrajinské mestá raketami, takže vojna tak skoro neskončí a vďaka jeho mindrákom budú civilisti umierať naďalej. No ale na Ukrajine umierajú aj ruský synovia, ktorých rodičia si môžu ako kompenzáciu kúpiť aspoň Ladu. A to sa oplatí! Okrem toho im tam záhadne zomrel toho roku už piaty vysokopostavený manažer Gazpromu, takže v tej firme stúpať po kariérnom rebríčku nebude zrovna výhra. Rusi pomaly postupujú na Slaviansk, v Charkove zničili univerzitu, zatiaľčo ukrajinci sa učia narábať s americkými Himarsami, ktorými postupne odrezávajú rusov v Chersone, ktorý by radi dobyli späť. Podarilo sa im znefunkčniť mosty vedúce do mesta, takže rusi prišli o jednoduché zásobovanie. Zelenskyj vzápätí odvoláva šéfa tajnej služby a generálnu prokurátorku, páč ich ľudia na okupovanom území pomáhajú rusom. Prezident taktiež nariaďuje evakuáciu Donecka, bo to tam asi bude hodne zlé. Ukrajinci tiež prišli pri nejakom útoku o pracháča, ktorý robil do poľnohospodárstva a navzájom sa obviňujú s rusmi, kto má na svedomí útok na väznicu, ktorú neprežili desiatky zajatých obrancov Azovstalu. Turecký Erdogan sa snaží robiť sprostredkovateľa. Rusom povolil vývoz obilia a v Istanbule vznikla dohoda, podľa ktorej môžu vyvážať obilie po Čiernom mori aj ukrajinci. Avšak ani nie deň po tom ruské rakety dopadajú na Odeský prístav. Rusi sa síce najprv tvária, že to nie oni, ale potom sa už tým otvorene chvascú. Každopádne potravinová kríza prináša nepokoje dokonca aj v takom Izraeli, kde o vyše 20 percent zdraželo pečivo.

Situácii s potravinami neprospievajú ani rekordné horúčavy a sucho. Na Slovensku mnohým obciam dochádza voda, vysychajú studne a riečky, celkovo sú naše rieky na rekordnom minime. Teplota ako u nás, tak aj v Británii prekonala 40-tku v tieni. V Španielsku na teplo zarvalo minimálne 500 ľudí. V talianských Alpách sa z masívu Marmolada urval ľadovec jak hovado, zabil 9 nešťastníkov a siedmych zranil. Inde plápolajú ohníčky. Lesy horia chorvátom, francúzom, slovincom, kde pomáhali aj naši hasiči, aby boli hneď potom presmerovaný do Čiech, kde horelo České Švajčiarsko. Schladiť sa v mori sa stalo osudným istej rakušáčke a rumunke, ktoré v egyptskej Hurgade zabil žralok a kvôli viacerým útokom týchto žravých chordátov uzatvorili pláže aj v New Yorku. Ani Srí Lanka nie je tým turistickým rajom, čo bývala. Dosť sa tam demonštruje, páč tam tiež všetko ide do péčka a zatiaľčo prezident prezieravo zdrhol na Maldivy, demonštranti sa mu nakvartírovali do rezidencie a urobili si tam bazénovú párty. Prezident potom podal demisiu. Ekonomicky je to vo svete akosi naprd. Putin sa síce tvári, ako je všetko napriek sankciám vcajku, číňania vo veľkom skupujú ruskú ropu, ale v ruskej obdobe mekáču už chýbajú hranolky, páč nie sú zemiaky. Maďari vyhlasujú stav energetickej krízy, bo ani bohovi nechcú zastropovať ceny palív, takže im dochádza benzín. Plynovod Nordstream 1 mal 10-dňový výpadok kvôli údržbe a hneď všetci čakali, že ho rusi už ani nepustia. Plyn však potom potiekol na obligátnych 40-tich percentách a Sulík nás furt ubezpečuje, že keby ho aj vypli, tak to žiadna katastrofa nebude. Ináč aj únia si priznala, že bez ruského plynu, budú viaceré krajiny v prdeli a tak sa s ním v ďalších sankciách nepočíta. No euro po prvý krát po 20-tich rokoch kleslo pod dolár. Aj ten Elon si nakoniec kúpu Twitteru rozmyslel.

Ešte treba spomenúť streľbu v Kodani, čo nerozdýchali traja ľudia, Google maže histórie ženám vyhľadávajúcich potratové kliniky, aby ich aspoň v rámci možností chránil pred zákonmi amerického ťaženia proti interupciám a nejaký japonec podomácky vyrobenou brokovnicou odbachol štvornásobného expremiéra, ktorý zrovna rečnil pri nejakej príležitosti len preto, že s ním nebol spokojný. Taký Orbán si môže rečniť o takých volovinách, že mu vadí kríženie rás, či prozápadné smerovanie Slovenska a jediné, čo sa mu stane je, že ostatný naňho blbo pozerajú. Kovid tiež pozvoľna naberá na obrátkach a pozitivita prekračuje 50 percent. V našom zdravotníctve je to popritom čím ďalej tým viac nahovno, bo ľudí je čím ďalej tým menej a to asi nespraví jedna nová nemocnica. Ale opatrenia sa nezvyšujú, páč ide síce o infekčnejší variant, no šetcia veria, že bude menej ťažkých priebehov a nejak sa to zvládne. Rovnako, ako opičie kiahne, ktoré už tiež máme na Slovensku. Inak kovida schytal aj deduško Biden a do Severnej Kórei bol zavlečený údajne tak, že sa niekto dotkol niečoho, čo tam vietor zavial z Kórei Južnej. Takému Johnsonovi z britskej vlády odchádzajú ľudia potom, čo sa dozvedeli, že do vlády menoval týpka, ktorý mal nejaký sexuálny prúser a vedel o tom. Chudák Boris to neustál a musel sa pobrať. Aspoň ten teleskop Jamesa Webba nám pofotil pekné obrázky vzdialeného vesmíru.

U nás síce politici viacmenej prázdninujú, ale Riško Sulík dal predsalen vláde domácu úlohu. Už sa tak nasral na Matoviča, že vypovedal koaličnú zmluvu a ak do konca augusta Igy neodíde z vlady, tak sa z nej odporúča celá SaSka. Oľanisti o tom nechcú ani bohovi počuť, Heger sa snaží budiť dojem, že ich akože ešte prehovára, no je vidieť, že sa pripravujú skôr na menšinovú vládu. Taký Kollár robí, čo môže a rozširuje svoju Rodinu o troch členov... alebo o dvoch, lebo slečne Tabak nikto nepovedal, či ide aj o ňu. Boris pritom avizuje ďalšie rozšírenie o Tarabu a Kuffovcov, ktorý síce prišli do parlamentu s kotlebovcami, ale Magianovi stihli dať košom a tak fašistami už byť nemôžu. Či? Boris sa naplno venuje aj riešeniu demografickej krízy už dvanástym narodeným dieťaťom, pričom Igy si pri gratulácii zasa musel rypnúť do Sulíka slovami, že niekto pre Slovensko narozdiel od neho aj niečo robí. No ale koncom mesiaca mu z klubu odporúčal istý Krúpa, ktorý ako jediný nehlasoval za prelomenie prezidentkynho veta pri rodinnom balíčku. Prebehol k Sulíkovi so slovami, že OĽaNO už nie je tou stranou, ktorou bývalo a mení sa na ultrakonzervatívne hnutie, s ktorým už nechce nič mať. Igor sa predsa tak snaží. Zrazu si napríklad zmyslel zachraňovať učiteľov, a hoci predtým s tým robil fóry, teraz úplne odignoroval Gröhlinga, ktorého ani nezavolal na rokovanie hoci je ministrom školstva, učiteľom na platy peniaze našiel a ešte utrúsil poznámku, že kým iný trucujú, niekto maká. Makať začal aj Budaj vo veci znečistenia riečky Slaná, ktorá je kontaminovaná železom z baní a to už niekoľko mesiacov, takže ho za to zdžubávajú. Slotov syn zadrel, že na Sliači ukradli súčiastky Patriotu, na čo ho Naď uzemnil, že to boli len nejaké stavebné lešenia a zlodejov hneď chytili. S Trnkom bola tiež sranda. Najprv znalkyne potvrdili pravosť nahrávky Gorila, ktorú sudca Filo nechal jedného doobedia hodiny prehrávať, aby poobede Trnku oslobodil, lebo až po roku mu docvaklo, že dôkaz bol získaný nelegálne a teda skutok sa nestal. Fico nahlas frfle, že nerozumie, prečo ho Žilinka tiež nevybavil 363-kou a so Smerom chceli urobiť akciu na oslavu zvrchovanosti. No pozvané kapely, ako aj poniektorý oľanisti sa na to vyflákli, keď zistili, že je to akcia Smeru. A tak Robo aspoň nazýva Naďa ekonomickým vlastizradcom, bo kupuje transportéry od fínov a nedáva tak zarobiť domácim firmám. Nakoniec treba spomenúť, že sa špekuluje o vstupnom do národných parkov, nejaký vodič pri Zvolene zramoval dvoch hasičov na bicykli, ktorý to bohužiaľ neprežili, v Bratislave sa konal Dúhový Pochod ako aj Pochod za rodinu a tiež v Bratislave dvojica zlodejov za bieleho dňa vylúpila Prima banku, odkiaľ odkráčala bohatšia o 200 litrov. Zatiaľ ich nechytili.