Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Jún 2021

Najmenšia koaličná strana Za ľudí sa rozpadá. Remišová odvolala Krpelana, na čo sa Kolíková nasrala a založila vlastnú frakciu. Zakladateľ Kiska z politického dôchodku žiada stranový snem, no dievčatá zotrvávajú vo vojnovom stave a Remišová sťahuje Lehotského z postu kandidáta na podpredsedu parlamentu, páč sa pridal na stranu Kolíkovej. Či ujo Šeliga, ktorý by eventuálne mohol nahradiť Remišovú, dá stranu zasa dokopy je otázne. Pellé stále točí o tom, ako táto vláda vo všetkom zlyhala a keď NAKA zadržala šéfa policajnej inšpekcie, ktorý bol na onom tajnom stretku v SISke, poukazuje na to, že vláda stratila kontrolu nad políciou. Ujo Heger to odmieta a oháňa sa už otrepanou frázou o rozviazaných rukách policajtov. Na onoho šéfa policajnej inšpekcie práskli dvaja kajúcnici, že sa nechával uplácať peniazmi a elektronikou. Každopádne to bola zámienka na odvolanie ministra Mikulca, čo sa nepodarilo aj keď sa rodinný príslušníci väzobne stíhaného Vladka Pčolinského zo Sme rodina zdržali hlasovania. Exminister pôdohospodárstva Mičovský, si to nakoniec s tou demisiou rozmyslel, no Heger ho už naspäť nechce. Inak opozícia si koncom mesiaca vydobila možnosť odvolať Matoviča, pričom to do poslednej chvíle napínal postoj Sulíkovcov, ktorí sa nakoniec rozhodli nehlasovať, takže Igor nás bude baviť ako minister financií naďalej. No i tak máme o ďalšieho oľanistu menej. Ujo Herák totiž čelí obvineniu za sexuálne zneužívanie maloletých, jedna mu dokonca bola zverená do opatery, čo bolo obzvlážť blbé. Riško Sulík musel pre zmenu vysvetľovať, prečo odvoláva istého Holáka z firmy, ktorá je nástupcom fondu národného majetku až potom, čo ho zadržala NAKA ohľadom obstarávania IT systému pre finančnú správu. Igor si na tom zgustol, bo Sulíkovi už predtým odporúčal poslať smeráka Holáka k vode zatiaľčo Richard mumlal niečo o korporátnej pamäti. Kočnerova Threema je zasa raz v kurze, lebo najvyšší súd vracia prípad Kuciak do hry kritizujúc chlapcov zo špecializovaného súdu, že to s tými nepriamimi dôkazmi odflákli. Na pretras prišiel aj policajný zásah v Moldave nad Bodvou ešte z 2013-teho, kde sa porúbali policajti s rómami a súd teraz prepustil troch z nich, ktorý sedeli vraj za krivé výpovede. Vláda sa ospravedlnila obetiam.

Situácia s koronou sa stále utešene zlepšuje, no objavuje sa aj strašenie delta variantom vírusu. Vedátori začali používať grécke písmenká, aby krajiny, z ktorých mutácia pochádza z toho neboli tak traumatizované. No a onú deltu už máme i na Slovensku. Dovliekli ju k nám nezaočkovanci zo zahraničia. Dosť veľkým prúserom boli majstrovstvá európy vo futbale, ktoré sa konajú v rôznych európskych mestách. Tak napríklad všetkých vystrašil zápas s Portugalskom v Budapešti, keď Portugalsko na kovidovom automate zrazu zo dňa na deň preskočilo z bezpečne zelenej na najblbšiu čiernu farbu. Viacerí dovolenkári začali špekulovať, či tá dovča v Chorvátsku je stále dobrý nápad. Mnohým antivaxerom tiež nevoňajú snahy viacerých vlád o zvýhodňovanie zaočkovaných. Každopádne, konečne sa priaznivci Ruska mohli objednať na ten slávny Sputnik, hoci žiadna sláva to nebola. Z Igyho avizovaných stoviek tisíc sa touto vakcínou dalo pichnúť len niekoľko tisíc skalných priaznivcov a tým to haslo. Asi sa bude predávať alebo dokonca darovať ďalej. Ešte treba spomenúť, že v Bratislave zrazil vlak dve dievčatá, pri Budmericiach horela skládka nebezpečného odpadu, v strojárskej fabrike v Beluši sa niekoľko dní ostro štrajkovalo a na Liptove zahlušil medveď nejakého chlapíka a nejakému inému chlapíkovi iný medveď zdevastoval chalupu. Ochranári podľa starých údajov o sčítaní mackov tvrdia, že premnožený nie sú, no polovníci a smrteľníci sledujúci špacírujúce sa medvede zo svojho obyváku majú na to iný názor.

V Čechách skonala najslávnejšia popoluška Šafránková, v Prahe nejaký magor strelil na úrade práce nejakú úradníčku, ktorá to potom neprežila a tiež im tam skonal po policajnom zákroku istý róm, ktorý bol naspídovaný nejakým svinstvom, nezatýkal sa zrovna ľahko, takže diskusia, či ide o českú verziu Georga Floyda bola akásy rozpačitá. V Plzni im unikol sírovodík, ktorý priotrávil dvoch nešťastníkov, z čoho to jeden už nerozdýchal. Zlatým klincom však boli superbúrky a dokonca aj tornádo, ktoré v druhej polke mesiaca zdemolovalo veľké časti poniektorých obcí na juhu Moravy. Tornádo bolo štvrtého stupňa, vyžiadalo si zatiaľ 6 obetí a po celej tej pohrome statici vyriekli ortieľ nad vyše stovkou ďalších domov. Na Floride spadol síce len jeden barák, ale ten mal 12 poschodí a keďže to bola bytovka a zrúbala sa niekedy v noci, obetí bolo ďaleko viac. V tomto prípade mali kompetentný frflanie statikov také dva roky na háku. V Izraeli po 12-tich rokoch dopremiéroval Netanjahu. Nahradil ho nejaký Naftali Bennett, ktorý vzišiel zo zlepenca ôsmych koaličných strán. V Botswane sa našiel diamant jak hovado, Biden a Putin si dali stretko v Ženeve, kde sa dohodli, že si nebudú klásť blbé otázky a bulharom drbla do mora jedna stíhačka. Európska únia špekuluje zrušiť právo veta, páč ju vraj oslabuje, keď si jedna či dve krajiny postavia hlavu a kvôli nim neprejde niečo, čo považuje drvivá väčšina za dôležité. A u nás majú automobilky problém, lebo niet čipov.