Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Máj 2020

Tak Európa si môže povedať, že koronavírus je na ústupe. V niektorých krajinách síce pomalšie, ale niekde sa to dosť výrazne zlepšilo a tak sa postupne uvoľňujú opatrenia. Krajiny závislé od turizmu robia všetko preto, aby z tohtoročnej sezóny káplo aspoň niečo, takže vybavujú tranzitné zmluvy a tak. Slovensko je dávané za príklad, ako perfektne s minimom obetí zvláda pandémiu, no ono je to skôr tým, že naši politici si boli dobre vedomí v akých sračkách je to naše zdravotníctvo, takže reagovali možno prehnane, ale účinne. Asi dosť pomohla aj naša preočkovanosť na TBC. Až na veľké obchoďáky sa postupne otvárali prevádzky, reštiky mohli obsluhovať na terasách a detičky budú môcť chodiť od júna do škôl. I do zahraničia už možno vybehnúť na 48 hodín a bola spustená sledovacia appka na karanténu. No štart moc nevyšiel, páč sa muselo čakať na schválenie od gúglu, čo robilo zmätky na hraniciach. Applisti si museli počkať ešte dlhšie. Akurát majitelia fitiek chceli v Blave blokovať dopravu, páč v ich prípade bol minister Krajčí s uvoľnovaním opatrení opatrný. Predsalen sa tam viac funí a vírus sa šíri rýchlejšie. Naopak krajiny, kde sa situácia stále zhoršuje sú USA, Rusko a po novom Brazília. V Rusku sa nakazil premiér Mišustin a tak bol nahradený akýmsi Belorusovom. Donald ukazuje obviňujúcim prstom na Čínu a pozastavuje financovanie WHO, ktorá podľa neho takisto zlyhala. Svoje robí aj zhoršujúca sa ekonomika. Amíci majú rekordnú nezamestnanosť od krízy v 30-tich rokoch a keď pri zatýkaní zahynul černošský chlapík sťažujúci sa na zlé dýchanie, vo viacerých mestách sa to dosť zvrhlo a vypukli nepokoje. V Minnesote dokonca povolali národnú gardu. Ekonomický prepad si užijú aj chudáci švédi, ktorý to nejak neodhadli a v snahe vybudovať si kolektívnu imunitu neprijímali žadne opatrenia, takže im aj veľa ľudí pomrelo a ekonomika sa im zosype ako všetkým ostatným.

Naši politici samozrejme neriešili len veci ohľadom korony. Pelle vyzýva Fica, aby odišiel, a keďže ten sa odísť nehodlá, tak je v kurze i nová strana, ktorá by mohla narobiť paseku v prieskumoch a hlavne v Smere samotnom. Sulík dáva podnet na spoločnosť Deloitte Audit, ktorá auditovala účtovníctvo Bratislavy v rokoch 2016 až 18 a hlásila, že je všetko v cajku aj keď všetko v cajku nebolo. S Delloitom bol za dobre akurát spomínaný Smer. Bratislava tiež kupuje od slávneho Kmotríka vodárne, na čom asi chalan neprerobí, páč istého času a za podivných okolností toho v Blave dostal za bagateľ mnoho. Na chate v Oščadnici sa obesil chlapík, ktorý predal ďalšiemu už slávnemu Kičurovi dva lukratívne bratislavské byty hlboko pod cenu. Keď to tak človek číta, tak ho musí trknúť, že nehnuteľnosti v Blave nemusia byť až tak drahé keď viete, u koho nakupovať. Riešila sa tiež kauza Dobytkár, čo je prúser s agrodotáciami za 10 melónov, ktorý rieši NAKA, Kočner splietal čosi o tom, že Threema, ktorú dal komplet zverejniť sudca Šramko bola upravená a v Bratislave s putami na rukách zdrhol policajtom spred súdu nejaký díler, ktorého chytili, až keď im volali ľudia, že kde je. To, že Slovensko je zázračnou krajinou dokazuje i fakt, že v Poltári sa objavila zázračná ruina, ktorá je sídlom najbohatšej firmy Slovenska s účtovným majetkom vyšším ako celoslovenské HDP. Ešte treba spomenúť, že Čaputovie Zuzka vymenovala za šéfa najvyššieho súdu Šikutu, hovorí sa aj o Lipšicovi akožto novom možnom generálnom prokurátorovi, hoci asi to nedostane a okolie Štrbského plesa, ktoré už teraz vyzerá ako nejaké jazero uprostred sídliska, čaká vraj ďalšia výstavba. Či to zastaví petícia je otázne, no príroda dostáva na frak aj na Donovaloch, kde chcú pre zmenu postaviť opachu krytej zjazdovky. A tiež sa špekuluje, čo s minimálnou mzdou počas krízy.

No hovorí sa aj o najväčšom suchu za posledných 70 rokov. Až v druhej polke mája pomaly začína pršať. Čo je však hlavné, severokórejský Kim sa ukázal živý a zdravý pri prestrihávaní pásky v továrni na výrobu hnojív, takže predsalen je niekde ešte svet v poriadku. Pri pakistanskom Karáčí sa zdžubalo lietadlo, keď pri druhom pokuse o pristátie padlo do zastavanej oblasti a zrušilo asi 5 domov. Zo stovky to iba dvaja prežili. A úplne na konci mesiaca NASA spolu s Muskovým SpaceX vypustili na ISS návratovú raketu s posádkou. Chceli ju vypustiť skôr, no pre blbé počasie to odložili. Tým sa amíci zbavili závislosti od rusov a tí odvážnejší hovoria o novej ére dobývania vesmíru.