Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Máj 2022

Na prvého mája si Smer urobil takú akciu v Nitre, kde dva a pol tisíckam prítomných tlačil do hlavy, ako treba dať dole vládu aj s prezidentkou, pričom debil Blaha podnecoval ľudí v skandovaní, že Čaputová je americká kurva. Vedľa stojaca Beňová to chcela uhrať na hluchú, bľabotala čosi o tom, že nepočula čo ten dav kričí, hoc logickejšie bolo, že to mala prosto v p... Potom sa Robo trochu ukľudnil, lebo parlament ho nakoniec do väzby nevydal, čo spôsobilo prvú tohtomesačnú koaličnú krízu. Vydávanie Fica do väzby bolo zrejme dôležitejšie ako mnoho iných vecí, lebo sa výnimočne dostavilo všetkých 150 poslancov a za hlasovalo len 74. Za väzbu nezahlasovali dve poslankyne OĽaNO, ktoré do hodiny už poslankyňami OĽaNO neboli a samozrejme ani Sme rodina. Ale Borisko také môže, na rozdiel od SaSky, ktorá ak by nezahlasovala, hneď by bol oheň na streche. Sulíkovci to zas skúsili s tým, že bez Kollára by im bolo lepšie, ale keďže Igy vyrazil tie dve poslankyne, bolo by to o hubu. Ono to handrkovanie okolo väzby pre Fica sa tak natiahlo, že Kaliho z nej už aj pustili a bude stíhaný na slobode. Na druhej strane zabásli aj právnika Paru a za schvaľovanie extrémizmu Števka Harabína, ktorého tiež po dvoch dňoch pustili so stíhaním na slobode, takže sa už tradične vyhráža, že občania mu to cez dane zaplatia na odškodnom. Bývalý NAKÁč Vorobjov sa rozhodol priznať a po dohode vyfasoval dva roky a bývalý špeciálny prokurátor Kováčik dostal 8 rokov plus na úhradu 100 litrov. To dopadol ešte dobre, lebo pôvodne mu hrozilo rokov 14 a prepadnutie majetku. Každopádne sme na Slovensku ešte nemali odsúdenú tak vysokú šaržu. V prípade drogovej kauzy okolo Plačkovej a jej manžela sa našiel obesený ďalší svedok len pár dní na to, ako im Žilinka zrušil slávnou 363-kou obvinenie.

Je pravdou, že z nevydania Fica robili koaličnú krízu skôr médiá a i samotný Igor to nebral až tak katastroficky a nejako to obkecal. Horšie to bolo s protiinflačnou pomocou, na ktorej sa koalícia nevedela ani bohovi dohodnúť. Matovič zbúchal nejakú dohodu so Slovnaftom, ktorá má vďaka lacnej ruskej rope vysoké zisky a teda by nám mohla pomôcť s cenami palív, pričom ofrflal Sulíka, ktorý sa na to vykašlal. No a potom sa vytasil so svojou ďalšou atomovkou v podobe megalomanského rodinného balíčka, ktorý nás bude stáť miliardu ročne, ktorý neprebral ani s koalíciou ani s odborníkmi, lebo šak on to vie najlepšie, ale namiesto toho to prebral s kotlebovcom tak, že mu so schválením pomohli fašisti, za čo im nezabudol poďakovať. Ono odborníci sa totiž viac prikláňali k tomu, že je to hovadina, ktorá nie je ničím krytá a tie vyššie dane, s ktorými Igor operoval sú jednak červenou čiarou pre Sulíka a jednak samosprávy, ktorých chcel Igor kvôli tomu priškrtiť začali vyplakávať, že nebudú mať z čoho bez navýšenia daní fungovať. Takže celá tá šaškáreň pomôže pár rodinám, ktoré ani nemusia byť najchudobnejšie a tak či tak to iným spôsobom zacvakáme všetci. Igor si však ide svoje a tak každý, kto je proti tomu vrátane prezidentky, ktorá by si to opovážila vetovať, je hajzlom, ktorý by nedoprial najohrozeným rodinkám. No lenže potom začal vyplakávať on, že keď mu Sulík nechce dovoliť zdvyhnúť dane, kde má preboha vziať peniaze na rozpočet, ktorý sa bude riešiť na jeseň? A tak predpovedá pád koalície, čoho sa hneď chytil Pellegriny s Ficom a začali zas omieľať referendum k predčasným voľbám. Do toho Boris vtrepe tie svoje nájomné byty a vyhráža sa, že ak sa to nebude riešiť, tak prestane byť koalične súčinný, čo asi nie je bohvieakou vyhrážkou, keďže on koalične súčinný často aj tak nie je. Je jasné, že Matovič sa dostal tento mesiac do ráže, lebo sa chcel zúčastniť protestov učiteľov rovnako ako Gröhling, pričom sa obaja obviňovali, kto vlastne môže za to, že učiteľom nepridajú. Okrem toho chce diktovať telkám, akých politikov si môžu do diskusií pozývať, čim sa nebezpečne približuje k Ficovi, lebo šak on vie najlepšie, čo vo verejnom záujme je a čo nie. Tak napríklad si myslí, že vo verejnom záujme nie je vyvesovať dúhové vlajočky po verejných budovách, páč mu oľanista Gyimesi s náckom Tarabom vysvetlili, že tu ide o propagandu. Inak sa furt handrkovalo, či platiť za plyn v rubľoch, Bidenovú na Slovensku privítala naša Zuzka, Krajniak špekuluje zdobrovoľniť príspevky do druhého piliera a Sulík dotiahol na Slovensko Geissenovcov, vraj aby podporili turizmus. Kto by nevedel, tak to sú taký divný nemecký milionári, ktorý o sebe točia reality show. Blahovi vyšla pod pseudonimom knižka o Leninovi. SAV-ka s tým mala problém, ako má problém s celým Blahom, ale jej šéf Dinuš je bývalým komunistom a má pre Blahu evidentne slabosť, čo je tiež dôvodom, prečo ho nie je možné zo SAVky vykopnúť.

Vojna na Ukrajine furt nemá konca. Zo zúfalo obkľúčenej oceliarni Azovstal sa predsalen podarilo evakuavot civilistov, ale inak tam rusi po víťazstve ukrajincov v Eurovízii zhodili i fosforové bomby. Posledný obrancovia Mariopoľa sa nakoniec vzdali, no i tak ich Zelenskyj pochválil, že tak dlho odolávali a blokovali ďalší ruský postup. Každopádne Mariupoľ padol a spolu s Chersonom tam rusi dosadzujú proruských politikov, detičky sú nútené tlačiť do seba ruskú propagandu a výučba angličtiny je považovaná za zbytočnosť. Dosť sa špekulovalo, čo Putin vymyslí na 9. mája, či ohlási nejaké víťazstvo, vyhlási všeobecnú mobilizáciu alebo zaútočí na Moldavsko. Nič z toho sa nestalo, akurát mali v Moskve skromnejšiu vojenskú prehliadku a lietadlá neboli vôbec, vraj kvôli blbému počasiu, i keď v minulosti pekné počko nemali problém zabezpečiť rozohnaním oblakov. Aj keď ukrajincom sa darí vytláčať rusov z okolia Charkova, ruské rakety dopadajú na Odesu, jedna raketa padla aj na železničnú stanicu len 60 kilákov od slovenských hraníc. A Putin bez škrupúľ vydiera svet, ktorému hrozí potravinová kríza, páč ukrajincom znemožnili vyvážať obilie cez zamínované Čierne more, ale za výkupné im loďky k hladným krajom pusti. India sa tak zľakla, že preventívne zakazuje vývoz pšenice a neskôr aj ryže. Preto sa niet čomu čudovať, že väčšina sveta je na Putina pekne nasratá a poliaci obliali červenou farbou ruského veľvyslanca, ktorý chcel klásť vence padlým sovietskym hrdinom. EÚ by rada zakázala dovoz ruskej ropy do konca roka, ale nebude to ľahké. Maďari sú vyslovene proti a aj Slovensko dostalo výnimku na tri roky. S embargom majú problém aj taký rakušáci, či bulhari. Holanďania poslali rusov s platbami za plyn v rubľoch do péčka, takže boli odstavení a fíni zo švédmi si podali prihlášku do NATO, na čo fínom Putin vypol elektrinu a potom aj plyn, ale toho fíni nebrali veľa, takže im to žily netrhá. S ich členstvom do NATO robí fóry akurát proruský chorvátsky prezident a hlavne turecký Erdogan, ktorému sa nelúbi, že vo Švédsku žije veľa kurdov a vraj podporujú teroristov. Erdo vzápätí hrozí špeciálnou operáciou v Sýrii s cieľom zaistiť bezpečnosť na južných hraniciach.

No ale boli odsúdený aj prvý ruský vojačkovia, slováci na Ukrajine pomáhajú s vyšetrovaním a okrem dodávok vojenskej techniky sme sa podujali aj na jej opravy. Zelenskyj sa za to cez video do parlamentu poďakoval, pričom smeráci chýbali a náckovia demonštratívne odišli. Chýbal aj taký Sulík, pre ktorého bolo dôležitejšie ukazovať Geissonovcom krásy Slovenska a vzal ich aj do parlamentu, len teda nie vtedy, keď tam zrovna rečnil Volodymyr. Čaputovie Zuzka to zmeškala tiež, bo sa pripravovala na stretnutie s poľským kolegom, ale potom si to vynahradila tým, že ho prišla na Ukrajinu navštíviť osobne. Akurát sa musela ospravedlniť, keď jej behom štátnych vyznamenaní uniklo, že posmrtne vyznamenáva aj členov bielej légie, ktorej členovia síce bojovali proti komančom, ale zďaleka to nebol boj za demokraciu.

No a nakoniec treba spomenúť 18-ročného tínedžera, ktorý v Texaskej škole spustil najbrutálnejšiu streľbu za posledných 10 rokov, keď zastrelil 21 ľudí, z čoho bolo 19 detí, na palestínskom území bola zrejme izraelskou armádou zastrelená behom prestrelky palestínska novinárka, keď tam izraelci zasahovali po palestínskych teroristických útokoch a severokórejský Kim bol ticho, lebo musel v krajine riešiť omikrona. Svet však začínajú trápiť opičie kiahne, ľudia na Slovensku blbnú s refinancovaním hypoték, páč éra nízkych úrokov tu tak skoro aj vďaka Voloďovi nebude, výletná loď v Komárne nadžubala do mostného piliera, tatranská električka zrazila medveďa a ďalší maco potom na Poľane zaútočil na dvoch turistov.