Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Máj 2024

Fico si na sviatok práce zopakoval nočnú šichtu, tentoraz za pásom kontroloval nejaké svetlá. Potom povedal, ako si váži ľudí, čo musia takto makať, lebo bol zrobený jak hovado. Otázkou je, či s tým jako aj niečo plánuje robiť, keďže Slovensko má najviac nočnej roboty v Európe. Ale asi bola dôležitejšia jeho prvá zahraničná cesta mimo EÚ a to do Azerbajdžanu, za čo bol europapalášmi sprdnutý, páč sa s nimi dohodol na kúpe plynu, ktorý je vlastne z Ruska a celkovo sa im nelúbi, ako vyhnali arménov z Náhorného Karabachu. Moc sme sa nevyznamenali ani keď sme proruskému ukrajincovi zapletenému do Voice of Europe poskytli útočisko na Slovensku potom, čo sa portál dostal na sankčný zoznam a Česko týpka vyhostilo. Taraba furt odvoláva, tentoraz Olekšáka akožto riaditeľa parku Slovenský Kras, ktorý normálne že odmietol prepúšťať poddimenzovaných zamenstnancov. A Danko stále sníva o pozícii predsedu parlamentu, hoci vlastne nevie čo chce, keďže zároveň kandiduje do europarlamentu. To mu nebráni prirovnávať seba, Fica a Pellého k trom svätoplukovým prútom i keď mu asi nedocvaklo, že s tými prútmi to vtedy moc nevyšlo. Prišlo sa však na to, že starostovanie v Očovej zrejme dobre vynáša, páč Huliak sa pred parlamentnými voľbami capol po vačku a vyčaroval z neho 200 tisíc, ktoré požičal strane. Aby sa obci odvďačil, hneď po odklepnutí zákona zjednodušujúceho výrub stromov a možnosti odstreliť si medveďa, odbachol problémovú medvedicu, ktorá svojimi potulkami znervózňovala Očovčanov. Zatiaľčo prezidentka sa prišla rozlúčiť so Zelenskym do Kyjeva, Šimkovičová si dala predvolať herca Kostelného, bo na javisku povedal, že ju nenávidí. Potom zrejme zabudla, že kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná a zúčastnila sa koncertu a laserovej show elektronického megalomana Jarreho, ktorého predskokanom bola nejaký deň dopredu polárna žiara i na Slovensku. A zadara to bolo preto, lebo to zacáloval ESET, ktorý podľa tých jednoduchších manipuluje voľby a robí kopec iných nepekných vecí.

Nepeknou vecou, za ktorou tiež nebol ESET, bol aj hromadne odoslaný e-mail z ruskej domény a islamistickým znením, ktorý sa vyhrážal bombami vo viac ako 1000-ke budov, z čoho skoro tá tisícka boli základné školy po celom Slovensku, takže rodičia museli urýchlene utekať z práce po svoje ratolesti. Potom sa na tom priživilo aj niekoľko ďalších oznamovateľov, ale tých už schladila polícia. Akurát bolo divné, že vláda kvôli tomuto nezvolala bezpečnostnú radu, hoci kvôli ďaleko menším prkotinám tak činí. A bezpečnostnú radu okamžite nezvolala ani po incidente, z ktorého si sadlo na riť celé Slovensko. Nášho najslávnejšieho Roba totiž postrelil v Handlovej pri potriasaní si rukami svojich obdivovateľov 71 ročný frustrovaný dôchodca. Dedko stihol vypáliť 5 rán, štyrmi ho zasiahol do brucha a až potom sa ochranka spamätala, chaoticky sa vrhla na útočníka a chudáka Fica naložila do auta. Skončil v banskobystrickej nemocnici, kde ho stabilizovali a po pár dňoch prišla správa, že sa z toho zrejme dostane. Všetci sa hneď začali hádať, kto môže za rozoštvávanie spoločnosti a ozvali sa výzvy na ukľudnenie. Avšak reálne činy prichádzali skôr od opozície, ktorá v deň atentátu okamžite zrušila plánovaný protest proti rušeniu RTVS a zodpovednejšie médiá na čas zablokovali diskusie pod článkami či na sociálnych sieťach. Viacero koaličníkov to bralo ako dôkaz, že za stav spoločnosti teda môžu médiá s opozíciou a sami sa tvárili že tie ich nenávistné statusy, ktorými roky kŕmili svojich prívržencov sa vlastne nikdy nestali. Istý bodík k dobru sa dá prihrať Pellegrinimu, keď spolu s Čaputovou zvolal strany k okrúhlemu stolu, na čo sa však smeráci s esenesákmi vyprdli. Taký Danko s Blahom namiesto toho obviňovali média s opozíciou ešte predtým, ako bol známy motív strelca a keďže samotný strelec mal blízko ako k proruským Slovenským brancom, tak sa zúčastňoval i protivládnych protestov, kde pôsobil ako zástanca Ukrajiny, tak mali obe strany dosť matrošu na rôzne konšpiračné teórie. Eštok samozrejme popiera pochybenie ochranky, čo by mohlo viezť k nechcenému vyvodeniu zodpovednosti a tak sa radšej drží zubami nechtami teórie, že útočníkovi niekto pomáhal, bo mu niekto po atentáte vymazal profil na Facebooku. Ono sa ukázalo, že profil mu zmazal samotný Facebook, avšak príspevky na ňom boli zmazané ešte predtým. Každopádne koaličníkom aspoň docvaklo, že ignorovať nenávistné statusy na nete neni dobrý nápad a tak bola zrazu obvinená vyše stovka vyjavených užívateľov, väčšina ktorých často čin atentátnika schvaľovala. Keby sa takto zakročovalo pre schvaľovanie útokov na prezidentku, chlapcov z Teplárne, či aktuálne vyhrážky smrťou Šimečkovi, ktoré podnietilo šírenie sprostostí týpkov ako Blaha, Taraba či Harabín, hneď by bol svet krajší.

Spoločenský štváči koalície využili atentát na pritvrdenie svojho vplyvu. Tak, ako sú ich sympatizanti presvedčený, že cesta k mieru na Ukrajine vedie len ak sa podrobí Rusku, tak cesta zmierenia na Slovensku ide len cez jeho plné ovládnutie. Stále pracujú na reforme RTVS, Dankovi strašne vadí satirická stránka Zomri, ktorá sa po atentáte odmlčala, lebo extrémista Bombic zverejnil fotku dieťaťa jedného z adminov. Evidentne toto je pre koaličníkov vcajku a Bombica sa zastávajú, páč im na svojom kanále dal priestor trepať čo sa im zaráči. Ani súkromné média nie sú v bezpečí. Kovačič si v naživo relácii Na Telo pustil hubu na špacír, lebo sa mu nelúbi, ako ide Markíza na ruku vláde. Dostal preto padáka, hoci pár dní predtým dostal cenu za najlepšiu politickú reláciu. Ide práve o reláciu Na telo, ktorú vedenie telky ruší. SNS tiež prišla s nápadom, žeby plochozemec Machala mal učiť kritickému mysleniu a médiá by mali regulovať svoje diskusie, čo už často aj robia. O sociálnych sieťach reč nebola, lebo šak na tie nemajú dosah, aj keď viac nenávistného bordelu je práve na nich. Vymysleli si preto taký hurá systém, že ľudia budú posielať do médií fotky občaňákov, takže médiá sa skôr na diskusie vyprdnú, ako by to mali spracovávať v súlade s GDPR. Pokúsili sa tiež ovládnuť fond na podporu umenia. 250 umelcov proti tomu protestovalo, aj Hlas robil akože fóry, ale nakoniec to esenesákom prešlo. Zuzka to zatiaľ stopla vetom a tak sa Michelko pokúsil poukázať na zvrátenosť takto podporovaného umenia čítaním ukážok plných vulgarizmov. Ibaže si nevšimol, že knihu, z ktorej čítal vydalo jeho vlastné vydavateľstvo. Ešte treba spomenúť, že NAKA ako ju poznáme končí, takže môžeme očakávať zázračné zníženie korupcie, ktorej nebude menej, akurát sa nebude vyšetrovať a obvinili Čurillovcov zo zneužitia právomocí. Taký Danko sa tiež dostal do konfliktu s nejakým týpkom na benzínke, ktorý ho vraj provokoval, hoci podľa Šeligu to celé začal Danko a týpek podal podnet na políciu. Ak to bude jak s tým semafórom, tak Danko môže v kľude spávať. O dosť horšie to dopadlo v Sabinove, kde ožratý muž na gulášpárty autom vrážal do ľudí, pričom vyrobil 5 zranených z toho 3 decká boli na tom dosť zle. Na D1 zomreli dvaja zasahujúci hasiči, keď to do nich narval kamión. A na Rysoch sa zdžubala helikoptéra s troma ľuďmi, ktorá tam nemala čo hľadať. Tí traja boli vcajku, ale išlo o vrtuľník, ktorým sa pred mesiacom preletel Kuffa na hulváta nad Fatrou. Tentoraz vo vrtuľníku nebol, bo na hulváta fasoval so svojim synom pamätné medaile v rámci oslavy 50-teho výročia ochrany prírody Veľkej Fatry. Áno, tej Fatry, ktorej vtáctvo plašil minulý mesiac svojim letom, zatiaľčo bývalý riaditel, ktorý medailu dostať mal, nebol ani pozvaný.

Správy z našej idiokracie ukončíme tým, že Dolinková vybavila novú bratislavskú nemocnicu v Ružinove a nie na Rázsochách, hoci sa kvôli nej bude musieť presúvať štadión, v Hlase bude predsedovať Eštok a vlastenecký sporiči druhého piliera budú môcť investovať do štátnych dlhopisov, čo asi nebude bohvieaké terno. Inak aj na Zelenského sa chystal atentát, ktorý mali spáchať ruský agenti infiltrovaný do jeho ochranky. No nevyšlo im to. A tak mohla Ukrajina schváliť dobrovoľnú mobilizáciu väzňov, ktorý sa neprevinili násilnými deliktami, EÚ schválila dať na jej obnovu zmrazené ruské aktíva a celkovo západ ruší obmedzenia využívať ich zbrane proti vojenským cielom na území Ruska. Samotný rusi prestali využívať Krymský most, bo už môžu zásobovať aj po súši, furt sa snažia vyradiť ukrajinskú energetiku a obsadzuje nejaké obce v blízkosti Charkova avšak podľa západu sa na samotné mesto nezmôžu. Putin odvolal Šojgua, ktorý bol na obrane 12 rokov a nahradil ho ekonómom Belousovom, od ktorého očakáva nejaké inovácie. Okrem toho sa im v Belgorode zrútila bytovka, ktorá vyrobila siedmych nebožtíkov, z čoho obviňujú Ukrajinu a sú tak nasratí na západ, že zahajujú taktické jadrové cvičenia. A na dôvažok zbombardovali supermarket v Charkove, čo dvaja ľudia neprežili a 24 utrpelo zranenia. Poliaci pre istotu stavajú bunkre na hraniciach s Bieloruskom a možno máme na obzore i ďalšiu plynovú krízu, páč Gazprom prehral súd s nejakou veľkou európskou firmou, čo môže znamenať, že sa na Európu celkovo vyprdne. Putin sa dotrepal do Pekingu, kde si pokecal so Si Ti Pchingom o zlých američanoch a o tom, že treba zastaviť kroky, ktoré eskalujú konflikt na Ukrajine, aj keď taká blbosť, že stačí odtiaľ proste vypadnúť ho nenapadla. Izrael už tiež pôsobí, že mu až tak nejde o mier. Napriek prímeriu vstupuje do Rafahu, takže i deduško Biden sa vyhráža, že mu priškrtí pomoc. Militantnosť izraelského Netanjahua tiež nakopla Španielsko, Írsko a potom aj Nórsko, aby formálne uznali Palestínu ako štát. V Kongu sa armáda pochválila, že zabránila prevratu a Irán mal tiež dosť blbý mesiac, bo im pri havárke vrtuľníka v blbom počasí zahynul prezident s ministrom zahraničných vecí, keď sa vracali z Azerbajdžanu po stretku s tamojším prezidentom pri otváraní novej priehrady. A v takom Dillí mali niekoľkodňový maratón teplôt dosahujúcich temer 50-tku v tieni, voda bola na prídel a bolo jej málo.