Na základe magorov z EÚ dávam v známosť, že táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Marec 2021

Koronakríza sa na Slovensku konečne dostala na druhú koľaj. Celé to začal náš Igy Matovič, ktorý na tajňáša nakúpil vakcíny Sputnik V. Ono samotný nákup by problém nebol, no to, že o tom neinformoval ostatných zvádza k špekuláciám, či tí jeho koaličný partneri sú naozaj partnermi. Potom to ešte zaklincoval tlačovkou pred lietadlom svojským vtipom, že rusom za to sľúpil Zakarpatskú Ukrajinu, čo ukrajinci bohvie prečo za vtip nepovažovali a akýsi chuligáni nám v Charkove postriekali ambasádu. Igy tým odštartoval veľkú koaličnú krízu, v ktorej SaSka a Za ľudí žiadali Krajčího odstúpenie, páč ten to zrovna moc nezvláda. Riško si tiež povedal, že už si nenechá po hlave skákať a poslednou kvapkou bolo, keď ho Igy začal spájať s vraždou Kuciaka. Vraj ak by pred 10-timi rokmi nepovalil vládu, tak by sa k moci nedostal Smer a Janko s Martinkou by boli v cajku. Po týždni to začalo vyzerať nádejne, Krajčí podal demisiu, strany sa dohodli na takzvanom dobrom vládnutí a Boris Kollár sa pochválil, ako to všetko dobre dopadlo. No o hodinku sa ukázalo, že to Igy zas nejak blbo pochopil a na tlačovke posral, čo sa dalo. Od tej chvíle strany žiadajú Matovičovo odstúpenie. Igor siahol po svojej obľúbenej taktike, nariadil si detox od sociálnych sietí a stiahol sa z obehu. Nepomohlo. Aby mu to Sulík uľahčil, sám podal demisiu, jeho príklad nasledoval Šeliga a Kolíková. Igy a niekoľko ďalších oľanovcov furt ani bohovi nechápe v čom je problém a obviňujú všetkých naokolo. Demisiu podávajú Gröhling, Korčok a aby sa Boris necítil odstrčený, tak dal zbohom aj jeho Krajniak, ktorý s tým zas tak moc nemá. Chudák Doležal sa tak stal suplujúcim šéfom troch ministerstiev a prezidentka sa snaží Matovičovi naznačiť, že už je to fakt dosť trapné. A tak Igor vyrukuje s tým, že premiérske kreslo teda vymení za predsedu akéhosi vládneho úradu pre boj s korupciou, načo Sulík zadre, že potom sa do vlády vráti tiež. Nakoniec sa však Sulíkovci dočasne odporúčali z koalície, čo sa zas moc nelúbilo Veronike Remišovej. Matovič hromží, že SaSka ide povaliť ďalšiu vládu a praje si predčasné voľby, hoci to Sulík zásadne odmieta, páč Igy stále môže vládnuť aj bez nich. No pre ultimátum odchodu sa napokon rozhodli i Remišovej Za ľudí a aj inak zmierlivý Boris už nechcel trhať partiju, páč kvôli kríze posledne musel bloknúť parlament. A tak Igy dopremiéroval. Dohodli sa, že bude ministrom financií a keďže sa potom viacerí ľudia vrátia na svoje posty o zábavu bude zrejme i naďalej postarané. Premiérom sa stáva oľanista Edo Heger a ministrom zdravotníctva bude vojenský lekár Lengvarský.

Naša korona situácia sa ako tak stabilizovala a koncom mesiaca sa stav začal mierne zlepšovať, no žiadna atomovka to nie je. Lepší sa to i v Čechách, no v poniektorých krajinách ako Poľsko, či Francúzsko začínajú hovoriť o vlne tretej, páč tam sa pre zmenu situácia zhoršuje. U nás sa zaviedli v interiéroch povinné respirátory, predĺžil sa núdzový stav, čo opozícia tradične ofrflala a nebolo to pochuti i poniektorým koaličným poslancom a stále platí zákaz presúvania medzi okresmi. Na to ľudia dosť nadávajú, lebo na jednej strane sa nedá ísť za humná do prírody, na strane druhej sú exotické dovolenky v Zanzibare, odkiaľ sa dovliekol africký variant, v pohode. Mnohé krajiny pozastavujú očkovanie Astrou Zenecou, lebo sa vo viacerých prípadoch objavili nepríjemnosti s krvnými zrazeninami. Lieková agentúra skúma možné súvislosti, zatiaľ však na žiadne neprišla a teda vakcína je určite v pohode. U nás je celkovo bordel s očkovaním, registrácia pripomína lotériu, ktorú hrajú občania v neskorích nočných hodinách, páč inokedy šanca na prihlásenie prakticky nie je. Samotná EÚ čelí kritike ohľadom dodávok vakcín. Maďari to riešia tým, že okrem Sputniku nakupujú neregistrované vakcíny od číňanov a indov. Na druhej strane krajiny, kde frčí očkovanie na plný plyn, uvoľňujú opatrenia a situácia sa tam zlepšuje.

Prokurátor Žilinka zrejme potešil starého Kaliňáka, keď sa rozhodol ukončiť vyšetrovanie uneseného vietnamca a odignoroval novinárov. Pčolinský zo Sme rodina ide do väzby. Boris síce povedal, že je to kamarát, ale platí padni komu padni, takže sa ani nesnažil zaňho moc orodovať. Taká Jankovská sa už tešila, že bude stíhaná na slobode, no len čo vyšla z väzby, hneď ju zatkli za Fatimu, takže to ňou seklo. Začalo sa tiež vyšetrovať týranie seniorov v jednom dôchoďáku v bratislavskom Ružinova, maturity budú tentoraz zrušené a slováci mohli byť hrdý na Peťku Vlhovú, ktorá koncom mesiaca vtrhla na návštevu do prezidentského paláca. Ešte pár pikošiek zo sveta. Turecko odstupuje od Istanbulského dohovoru, pod ktorý sa pred desiatimi rokmi podpísal aj sám Erdogan ešte akožto premiér, v Moskve buchla bytovka, čo neprežili traja nešťastníci, v Číne sa odpálil nejaký magor a zabil 4 ľudí a český miliardár Kellner vlastniaci i slovenskú Markízu neprežil pád vrtulníka na Alijaške, kam si šiel zalyžovať. No a v Suezkom prieplave sa na týždeň šprajcla loď jak hovado, takže sa tam tvorila zápcha a straty denne naskakovali po miliardách dolárov.