Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Október 2021

Krajský súd prepustil vyšetrovateľov kauzy Očistec, ktorých zatkol antitím policajnej inšpekcie s tým, že väzba bola neodôvodnená a hneď ich späť do roboty nahnal novopoverený policajný šéf Hamran. Fico síce frflal, že týpci sú stále akože obvinení, no moc mu to nepomohlo. Nového riaditeľa má aj NAKA, tento rok už tretieho, stal sa ním akýsi Branko Kišš. Obvinenie padlo i na smeráka Kažimíra, páč Imrecze naňho práskol, že mu istého času ako kuriér doručil 50 litrov. Prezidentka s koalíciou mu navrhli odstúpenie z postu šéfa NBS-ky, ale Kažimír ich mal na háku. Namiesto toho odstúpil z funkcie Sebastian Kurz, ale to bolo tým, že v Rakúsku majú pri podozreniach z korupcie predsalen iné móresy. No naša justícia nezaháľa. Synovec nebohého smeráka Pašku vyfasoval 7 rokov za machinácie s ultrazvukmi, Kočnehovho parťáka Ágha odsúdili na 13 rokov za falšovanie zmeniek, Zsuzsová dostala 21 rokov za starú vraždu podnikateľa Basternáka (nemýliť s iným Bašternákom) a infektológ Jarčuška nahlásil sám seba po tom, ako sa na nete objavilo video, v ktorom tanečnými kreáciami udivoval svoju parketovú partnerku a to v interiéri a bez rúška. Na strane druhej taký Kičura bol prepustený z väzby a bude stíhaný na slobode potom, čo mu pre istotu blokli majetok a Žilinka svojou obľúbenou 363-kou oslobodil Brheľa. Šeliga si povedal, že keď to s Počiatkovou vilou vyšlo pred voľbami Matovičovi, tak prečo by to nemohlo vyjsť aj jemu a dal francúzskej prokuratúre podnet na jej prešetrenie. Počiatek sa tvári, že to má na háku a nemá sa čoho báť. Najlepším úlovkom však bola audiovizuálna nahrávka z kamery, ktorú policajti šupli do jednej chaty pri Leviciach v snahe načapať pytliakov. Namiesto nich však načapali Fica, Kaliňáka, syna policajného exšéfa Gašpara a fotríka známeho Norberta Bödöra. Partiu uzatváral právnik Para, ktorý zastupuje zabásnutého Kočnera a teraz sa tváril, že s tým vlastne nič nemá a na chate bol len pracovne ako právnický poradca. Človek, ktorý sa postaral o únik nahrávky do médií bude mať asi prúser jak hovado, ale aspoň sme sa dozvedeli, že Erik Kaliňák, synovec slávnejšieho Roba, nejakým videom naštval Kočnera, ktorého bolo treba ukľudniť, aby nezačal hovoriť aj to čo by nemal, ako Fico dostal na Kréte kovid a ako mu v centrále Smeru čmajzli 50 litrov, ktoré sa neunúval nahlásiť polícii. V istom zmysle ho chápeme, v Smere sa zrejme kradlo dosť a tiež sa nič nevyšetrovalo, takže nahlasovať takú prkotinu asi ani nemalo zmysel.

Naplno si užívame aj tretiu vlnu korony. Denne tisícky pozitívnych, počty obetí sa tiež pekne vyhupli a nemocnice na severe Slovenska majú problém s miestami. Napriek tomu očkovanie viazne, máme zaočkovaných len čosi cez 40 percent. Antivaxeri síce často poukazujú na krajiny, kde sa napriek tretej vlne opatrenia skôr uvoľňujú, ale zabúdajú brať do úvahy o dosť vyššiu očkovanosť a zodpovednejšie správanie. Krajiny, kde sa ľudia boja ihly ako čert svätenej vody, čelia rekordným počtom úmrtí. U nás museli mobilné očkovacie centrá dostať podporu polície, lebo sa stávali terčami útokov. Antirúškari sa tiež začali organizovať a robiť bordel pred predajňami. Niet sa čo čudovať, keď majú za vzor takých magorov, ako je odsúdený vydavateľ plátku Zem a Vek alebo Harabín, ktorý sa oháňa tým, že ústava nič o nosení rúšok nehovorí. Tak ústava nehovorí nič ani o dopravných predpisoch no skúste ich nedodržiavať. Očkovanie treťou dávkou taktiež akosi viazne, avšak črtá sa tu pvrý liek na kovid. Nie, iveremktín to nie je, aj keď ho lieková agentúra schvália, avšak nie na liečbu kovidu.

Pre pani Záborskú sú najpálčivejšou témou interupcie. Vracia sa k ním snáď častejšie ako Róbert Fico s referendom k predčasným voľbám a gynekológov štve, že sa ich na odborný názor nikdy nikto nepýta. Boris Kollár taktiež neustále prekvapuje a stáva sa najväčším kazišukom mesiaca. Blokuje reformy zdravotníctva, súdnej mapy, národných parkov a popritom to ešte po regiónoch obkecáva, ako tým vlastne zachraňuje koalíciu. Vyšupnúť ho z nej je však čoraz ťažšie, lebo oľanistom odišiel ďalší človek. Igymu schválili rozpočet hoci dojmy z neho sú dosť rozporuplné. Inak má stále problémy s Lengvarským a cnie sa mu po Krajčím. Do Sulíka sa však už nepúšťa, hoci ten chce riešiť uvoľňovanie pravidiel pre očkovaných aj v čiernych okresoch. Riško sa celkovo nenudil. Najprv si robil srandu, že nepotrebujeme úrady práce, lebo kto si chce nájsť prácu, ten si ju hľadá aj bez úradníkov a potom musel vymýšľať, ako zmierniť dopad zdražovania energií pre priemysel a tých najchudobnejších. Ceny letia nahor jak blbé preto, že po korone sa trh v lepšie očkovaných krajinách snaží dobehnúť zameškané, prechádza sa k zelenej energii, dražejú emisné povolenky a minulá vláda chcela silou mocou zachraňovať uhoľné baníctvo v Novákoch. Okrem toho musel na svojom odvolávaní zvolanom opozíciou vysvetľovať, zdržanie otvorenia našej výstavy Expo2020 v Dubaji, kde sme predstavili vodíkové auto, ako aj novonadobudnutý ranč v Austrálii. Krajniak zas musel vysvetľovať, prečo 24 miliónov z pandemickej pomoci skončilo v schránkových firmách. Aspoňže Heger s Korčokom zachránili slovenskú pôdu, ktorú chceli vo veľkom skupovať maďari. Z domácich správ treba ešte spomenúť bratislavský požiar historickej budovy lisovne, taktiež v Bratislave rachol jeden byt, čo neprežila jeho obývajúca a na trnavskom štadióne sa to dosť pomlelo. Zápas prerušili, keď spartakovci a slávisti vybehli na trávnik, dávali si tam do držky a prizvali si k tomu aj chuligánov z Poľska a Čiech.

V českých luhoch a hájoch sa konali voľby. Babiš to tesne prehral, ale aj tak sa dotrepal za Zemanom v slepej viere, že ho ešte zvládne poveriť zostavením vlády. No Miloš je tak trochu v kvantovom stave a nikto nevie, ako na tom vlastne je. Aj keď ho hneď po Babišovej návšteve videli odvážať sanitkou, jeho hovorcovia budia dojem, že je mu len trošku blbo a za pár dní bude zasa ako rybička. Babišov menej priaznivý volebný výsledok bol dôsledkom i prípadu Pandora papers, podľa ktorých si Bureš pokúpil nejaké luxusné vilky na francúzskej riviére. Inak na La Palme sa stále topia domy v láve a ktorým sa láva vyhne sú pre zmenu zasypané popolom, záplavy a zosuvy pôdy v Indii spravili nejakú tú stovku mŕtvych, v chorvátskom Splite sa tak triasla zem, že ľudia vybiehali z domov a Facebook nás obšťastnil dvoma väčšími výpadkami, čo boli pre poniektorých väčšie katastrofy ako všetky predtým spomenuté dokopy. Našťastie tu máme Donalda. Trump si totiž spúšťa vlastnú sociálnu sieť, páč sa mu nepáči ako Twitter blokuje obľúbeného amerického prezidenta, čím myslel seba. Ešte treba spomenúť, že Britom furt chýba benzín a nemá im kto voziť tovar do obchodov, rusi natáčali prvý film priamo v kozme, talianom do prázdnej budovy narazilo malé lietadlo, čo všetci ôsmi v ňom neprežili a v nórskom Kongsbergu sa nejaký magor zahral na nízkorozpočtového Brievika a lukom so šípami piatich zabil a dvoch zranil. Ostrostrelcom sa stal aj nepriateľ zbraní, herec Alec Baldwin, ktorému sa podarilo pri natáčaní westernu jednou strelou zastreliť kameramanku a postreliť režiséra. Chudák sa z toho zosypal, ale neskôr sa ukázalo, že sa v tomto nízkorozpočtovom projekte dosť dlabalo na bezpečnosť.