Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Október 2022

Za anexiu okupovaných území, kde prebehlo to srandovné referendum, ktoré nikto okrem rusov neberie vážne hlasovalo v Moskve viac poslancov, ako ich bolo prítomných, čo opäť potvrdzuje svojráznosť logiky Putinových politrukov. Voloďa potom dostal ako darček k 70-tke auto s bombou na Kerčskom moste, čo ho teda dosť nasralo. Ten most totiž prepájal matičku Rus s ukrajinským Krymom, ktorý si rusi iným divným referendom anektovali v 2014-tom, takže ukrajinci sa z poškodenia tohto symbolu neprávoplatnej anexie dosť tešili. Výbuch most poškodil, ale úplne ho neodrovnal a napriek tomu, že Kyjev sa k útoku neprihlásil, rusáci v rámci odvety predviedli najničivejší raketový nálet na ukrajinské mestá od začiatku vojny. Odpálili pri tom aj panelák v oblasti, ktorú si v akože referende prehlásili za svoju. Celé to mal na svedomí novovymenovaný veliteľ Surovkin, ktorého obľúbená taktika je nadrbať čo najviac rakiet na civilné ciele, čím sa vyznamenal svojho času aj v Sýrii. Tiež je fór, ako rusi považujú buchnutie na Kerčskom moste za teroristický čin, ale zasypávania ukrajinských civilistov bombami im príde vcajku. No ale onen masívny raketový útok cielil aj na energetickú infraštruktúru, čo už môže byť pre civilov v zime fest problém. Ukrajinci musia šetriť elektrinou a majú plánované niekoľkohodinové výpadky. Ešte aj ten Elon Musk začal robiť fóry ohľadom Starlinku, ktorý im poskytol začiatkom invázie. Jeho vypnutie by bolo dosť blbé, no nakoniec ho nechal na Ukrajine zapnutý aj keď s frflaním, ako na tom prerába. A to mal ešte také blbé reči, žeby mohli prenechať Krym rusom. Našťastie podpora Ukrajiny zatiaľ neutícha a Slováci jej poslali ďalšie húfnice Zuzany. No rusi nasadili samovražedné drony z Iránu a hoci to iránsky papaláši popierali, pár diplomatov sa prekeclo a únia zavádza sankcie na ich generálov. Inak rusi sú ohľadom techniky natoľko zúfalí, že nasadili aj tanky, ktoré vlastne patria Indii. Tá si ich totiž dala ešte pred vojnou u nich zmodernizovať.

V Rusku ide kopec vecí dolu vodou. V Jejsku sa im na nejaký barák zdžubalo vojenské lietadlo, pri vzniknutom požiari tam zarvalo 13 ľudí a v Belgorode sa 11-ti branci posekali kvôli náboženstvu. Zdrhajúci rusi pred ukrajinskou protiofenzívou zanechávajú nemalé množstvá funkčnej výzbroje, takže sa pomaly stávaju väčším dodávateľom zbraní, než západ. Ukrajinci by radi oslobodili Cherson. Rusko odtiaľ vraj evakuuje civilistov, každopádne si odpratali svojich dôstojníkov a Putin tam vyhlasuje stanné právo. Obe strany sa pritom obviňujú, že chcú odpáliť vodnú nádrž, ktorá by zatopila mesto a priľahlé dediny, aby to potom mohli hodiť na toho druhého. Hovorí sa dokonca o použití špinavej bomby. Do toho Zelenskyj zahlási, že sťahovanie rusov z Chersonu je kuleha a v skutočnosti tam ostali aj dobre vycvičený vojaci. Popritom ešte rusi šlohli ukrajincom obilie za pol miliardy a Putin odstupuje od dohody garantovať bezpečnosť ukrajinských lodí s obilím potom, čo mu nejaké drony napadli loď v Sevastopole. Inak na nálade im nepridalo ani to, že si poliaci spravili prču z jeho referend, keď tvrdili, že Kaliningrad je vlastne český, páč ho založil český kráľ a tak naň majú historické právo. Česi sa toho chytili a vraj sa ho chystajú anektovať, lebo 97 percent čechov je za.

Poliaci však museli riešit aj dioxíny v kurčaťách. Ukázalo sa, že nejaký manželia obchodujúci s prípravkami do krmív predávali výrobcom technické tuky a oleje, takže z toho bol pekný prúser. Rakušáci a češi predlžujú kontroly na hraniciach, čo prinútilo nášho Mikulca rozhýbať sa a poslať na pomoc s utečencami nejakých policajtov do Maďarska. Je to však naprd a na niektorých prechodoch sa tvorili aj kilometrové kolóny. Rakušákom po voľbách furt prezidentuje Bellen, avšak v Brazílii vymenili tvrdého kapitalistu Bolsonara za tvrdého ľavičiara Silva zvaného Lula, ktorému hneď pogratuloval samotný Voloďa. Putin pogratuloval aj čínskemu Si Ťin-pchingovi, ktorý mal síce po dvoch obdobiach odísť, ale asi sa inšpiroval u ruského súdruha a tak si zariadil nejaké to funkčné obdobie navyše, pričom mal také silné reči o použití sily, ak sa Taiwan dobrovoľne nenavráti pod krídla matičky Číny. Človek sa neubráni myšlienke, že ak je človek pri moci dostatočne dlho, tak proste zblbne. Taká britská premiérka Trussová však zblbnutiu nedala šancu a po 44-och dňoch sa vzdala funkcie, páč akosi nezvládla financie. Šlo tam o nejaký bláznivý finančný program, ktorý chcela presadiť jej vláda a hoci preň vyrazila ministra financií, i sama vyvodila politickú zodpovednosť. To je na Slovensku popri bláznivých nápadoch nášho financmajstra, ktorý nám zblbol ešte pred svojim funkčným obdobím, dosť ťažké scifi. Britom začne každopádne premiérovať prachatý imigrant Rishi Sunak a nie je vylúčený ani návrat takého Johnsona. Na vždy je to lepšie ako krvavo potlačené demonštrácie v Čade, kde si prezident zmyslel, že Čad ešte na demokraciu nedozrel a tak tam ešte nejaký čas ostane. Vyjadrenie nespokojnosti pokračujú aj v Bielorusku, z ktorého plánujú rusi zasa útočiť na ukrajincov. Blbé to bolo aj v juhokórejskom Soule, kde sa namiesto protestov konali pompézne halloweenske oslavy, ktoré prilákali viac ľudí aj preto, že konečne sa po dvoch rokoch kovidom vyvolaného absťáku nejaké konali. No a akosi sa tam pomačkalo mnoho ľudí a vyše 150 z nich pri tom pomačkaní odišlo na večnosť. Ešte treba spomenúť, že v Írsku buchla benzínka, čo neprežilo 10 ľudkov a Elon nakoniec predsalen prevzal Twitter, pričom dal okamžite jeho vedeniu padáka.

No ale poďme aj do našich zdevastovaných luhov a hájov. Slovensko žilo hlavne dvoma tragédiami. Najprv ožratý šéf deaflympijského výboru Dědeček zramoval na zastávke v Bratislave štyroch študentov a troch ďalších vážne zranil. Jeden zranený to neskôr buhužiaľ tiež nedal. Spustilo to veľký hon na opilcov za volantom a do médií preniklo pár ďalších prípadov, ako napríklad toho týpka, ktorý zrazil ženu s dvoma deťmi, ktorý to našťastie prežili. Ale ľudí dosť nasralo, že papaláš Dědeček mal byť stíhaný na slobode, kým druhý týpek putoval hneď do väzby. A tak sa potom ušla väzba aj Dědečkovi. Druhou tragédiou bolo zastrelenie dvoch gejov pred podnikom Tepláreň. Magora, ktorý to spáchal našli deň na to mŕtveho. Pred akciou zverejnil manifest proti židom a teplým, dokonca špekuloval zabiť aj Hegera, bo predtým obsmŕdal pred jeho domom. Nebolo moc prekvapivé, že šlo o synáčika kandidáta Harabinovej strany Vlasť. Konali sa potom aj nejaké pochody na podporu LGBTI komunity a mnohý politici to aj odsúdili, ale hoci to prokuratúra označila za teroristický čin, tak nejak extra problematiku inak orientovaných riešiť nechceli. Igy na to napísal status, že je hetero, čo vyznelo dosť nepatrične. Síce potom sa to snažil ukecať v tom zmysle, ako že každý si tu slobodne môže vyhlásiť čím je a teda asi to myslel aj dobre, ale tým svojim svojským spôsobom to tradične dodrbal. Inak mal perný mesiac. Jednak ho začiatkom mesiaca neodvolali, páč ho podržali Tarabovci, ktorý ho predtým dosť kritizovali. No ale potom im zrazu prešli nejaké zákony a naďalej v pohode lobujú v "protikorupčnej" vláde za zákony, ktoré by znížili tresty za spreneveru či majetkovú trestnú činnosť. To by sa inak šiklo smerákovi Stromčekovi, ktorý má tiež peknú vilku vo Francii a vo svojom majetkovom sa akosi zabudol priznať k veterným mlynom v Nórsku.

Potom sa schvaľoval aj rozpočet. SaSka ho chvíľu blokovala, lebo Igy si tam nechal jeden a pol miliardy ako rezervu, čo sú podľa Sulíka prachy na budúce Matovičove atomovky a to nehodlajú podporiť. Keď sa použitie týchto peňazí viac konkretizovalo, rozpočet prešiel. No i tak hrozí Lengvarský zdravotníckou apokalypsou. Lekári pokračujú vo výpovediach a bratislavská univerzitná už bude musieť obmedziť operácie. Igy v snahe navýšiť počet lekárov navrhuje kompenzovať lekárskej fakulte ceny za slovenských študentov, bo za tých zahraničných sa berie viac. To síce nebolo tak celkom z Igorovej hlavy a tak, aby sa nezaprel, dostal ešte nápad preplácať časť bločkov z reštík, čo by zahŕňalo appku, zoznam reštík a časy, kedy by to preplácanie fungovalo, čiže zas vymyslel čosi nedomyslené, komplikované a čo bude stáť štát prachy. S energetickou krízou je to také divné. Politici strašia, odborníci upokojujú a ceny tak divno skáču podľa toho, ako sa hovorí o zastropovaní, či spustení atomiek vo Francúzsku. Omikron tiež začína pozvoľna stúpať, trochu sa hovorí o ďalšej vlne, ale ľudia strácajú záujem. Nejaký sudca Pulman potešil Fica a spol tým, že prerušili ich stíhanie v kauze Očistec, páč sa s tým obrátil na ústavný súd. Po mnohých rokoch prišlo k obvineniu za emisnú kauzu, ktorá započala ešte v 2008-om. Slovensko v nej prišlo o 45 melónov, bo predalo emisné povolenky pod cenu takej divnej firme Interblue Group, čo sa vtedy ťahalo jak mexický seriál. Novým ministrom školstva sa stal nejaký Horecký, ministerka kultúry odvolala riaditeľa SND, lebo mal nepekné reči o politikoch a niektorých umelcoch a nakoniec sa konali spojené voľby do VÚC a samospráv. Tým, že boli spojené a konali sa len do ôsmej, tak volebné miestnosti napriek zhruba polovičnej účasti nestíhali. No a koncom mesiace nebol parlament uznášaniaschopný pre zmenu preto, že istý poslanec strčil káblik tam kam nemal a parlament bol zosieťovaný roku pána ajtáckeho praveku, že s takým niečím nepočítal. A to sa na začiatku hovorilo o hekerskom útoku a Boris sa sťažoval ako nič nefunguje a to dokonca ani registračné pokladnice v parlamentnom bufáči.