Len pre info. Táto stránka (vpodstate ako všetky ostatné) využíva cookie tretích strán (Google). Keď sa vám to nelúbi tak:
- cookiny v prehliadači si proste zakážte, ak viete jak na to (a keď nie, tak poproste počítačovo zdatnejších kamarátov)
- alebo odinštalujte prehliadač, odinštalujte systém, počítač / tablet / smartfón zabaľte do krabice, presťahujte sa do jaskyne a nikdy nelezte na internet
Vyberte mesiac:
Vitajte
Na týchto stránkach uverejňujem svoje mesačné súhrny udalostí, ktoré boli hlavnými témami na Slovensku či celom svete. Bola snaha to písať stručne a podľa možnosti i vtipne, snažil som sa vyhýbať showbizu, pretože toho je aj tak v bulvároch plná prdel, ale nevyhýbal som sa tragédiám, ku ktorým som sa síce snažil pristupovať citlivejšie, ale napriek tomu môžu zaváňať pre niekoho až nepríjemným cynizmom.
K jednotlivým mesiacom sa dostanete jednoducho. Proste si hore naštelujete požadovaný mesiac a trafíte sa myšou (respektíve prstom, ak na toto čumíte cez dotykový displej) do tlačítka "Zobraziť". A keďže mesačník píšem od októbra 2004, tak k starším mesiacom sa už dostať nedá.

Október 2023

Tak nám to zasa vyhral Smer. Progresívci si tiež neviedli špatne, dokonca sa chvíľu predčasne tešili, bo prvé info markizáckeho exit pollu z nich robilo víťazov. Takto dostali smeráci 23 percent, progresívci 18 a Hlas to dal na 15. Do parlamentu sa dostal aj Matovič, ktorému nakladačka s Kaliňákom zabezpečila 9 nepoužiteľných percent, keďže sám seba vylúčil z akýchkoľvek koalícií a ešte tam preliezla SaSka, kádeháci a Dankovo SNS. Šimečka sa vzdať len tak nechcel, dokonca Pellému ponúkol post premiéra, no Peťko chvíľu akože robil fóry, aby sa vzápätí upísal Smeru a SNS, čím si zložili tesnú väčšinu. A to aj napriek tomu, že Fico mu premiéra neponúkol a zo SNS tam vlastne preliezol len Danko. Ostatní boli totiž prekrúžkovaní kotlebovci, ktorých si exkapitán šupol na kandidátku, takže odstavili origoš národniarov. Toľko k Pellegrinimu trvdeniu, že ani bohovy nepôjde do vlády s náckami. Európsky socialisti však tak slepí neboli, opäť pozastavili členstvo Smeru a Hlasu, ba dokonca špekulujú o vylúčení, z čoho bol Robko dosť smutný, páč čakal gratulácie za to, ako to zmákol vo voľbách. Tiež sa ukázalo, že Igorovi k tým 9-im percentám dosť pomohli rómovci, ktorí uverili tým 500 evri za účasť.

A tak sa nám skladá vláda z ľudí, ktorý sú buď trestne stíhaný alebo šíriaci po nete také sprostosti, že bársjaký trojkár by mohol byť lepšou voľbou. Prezidentka síce mala také silné reči, že niektoré nominácie na ministrov nevezme, ale keď sa ukázalo, aký matroš lezie do vlády, evidentne na to rezignovala a dala stopku len istému Huliakovi. Navrhnúť za ministra životného prostredia človeka, ktorý popiera klimatickú zmenu, je vo vedení poľovníckeho zväzu a jeho brácha ryžuje na ťažbe dreva môže fakt len Danko. Zuzka si za to vyslúžila autobusmi dovezených demonštrantov, pred ktorých sa postavil aj Števko Harabín sťažujúci sa, že ho vykopli z Facebooku a Youtubu. Nakoniec bude životnému ministrovať Taraba, čo je síce nácek, ale tam fakt nie je z čoho vyberať. Danko navrhol aj ministerku kultúry a to istú šíriteľku dezinformácií Šimkovičovú, ktorá hneď poslala svojmu náprotivku v Čechách list plný gramatických chýb, o ktorom asi len sama vedela, čo bolo jeho účelom. Pre Danka sa ešte bude robiť špeciálne ministerstvo rekreácie a športu, takže o zábavu bude stopro postarané. Fico svojich nominantov chvíľu tajil, ale nakoniec Kali bude ministrom obrany, Jožko Ráž mladší minister dopravy, Blanár nakoniec vzal zahraničie, bo tam bol trošku problém s obsadením. Ináč Kali bude mať asi problém s bezpečnostnou previerkou, bo je trestne stíhaný a ak ju mať nebude, tak sa Smeru bude môcť otrieskavať o hlavu, že po Mikulcovi onehdá bezpečnostnú previerku chceli. Pellé to nakoniec uhral na predsedu parlamentu, keď ho volila aj časť opozície.

Robo sa aj preto tak friško ponáhľal so zlepením vlády, aby stihol summit do Bruselu, kde nám robil hanbu okydávaním Ukrajiny a bratríčkovaním s Orbánom. Tiež tam hovoril niečo v tom zmysle, že prachy na Ukrajinu sa vďaka korupcii aj tak rozkradnú a mali by skôr putovať napríklad aj na Slovensko, čo bol vzhľadom na množstvo korupčných káuz jeho vlád fakt dobrý fór. Ďalej tu boli čistky na polícii či prokuratúre, ktorými sa Robo vôbec netají. Štátnym tajomníkom spravodlivosti urobil Pavla Gašpara, čo je synáčik trestne stíhaného Tibora načapaného na poľovníckej chate a ministrom vnútra sa stal Eštók z Hlasu. Hamran si povedal, že to balí, no ešte predtým ho nový minister vykopol a preradil do Popradu napriek tomu, že býva v Komárne. S Čurillovcami mali väčšie problémy, lebo tí získali zákonnú ochranu, no aj tak im koncom mesiaca zabránili ísť do roboty a skresali im plat. Čo sa týka migrantov, tak po Česku, Poľsku a Rakúsku zavádzame dočasné hraničné kontroly s Maďarskom aj my, Bratislava dokonca vyhlásila mimoriadny stav. Koncom mesiaca si Fico spravil s policajtami takú bombastickú akciu proti migrantom na jednom hraničnom priechode... a tí hajzlíci imigrantský neprišli. Takže stačí také drahé akcie a viazania policajtov všade na hraniciach robiť furt a s migrantami budeme vcajku. Inak NAKA nabehla do Kollárovho Funrádia či Borguľovho Slovcleanu, takže vyvstali otázky, prečo idú po ľuďoch zo Sme rodina až po voľbách, kde Boris na pána prepadol. Taktiež odsúdili exprezidenta Kisku na tri roky podmienečne s peňažnou pokutou a koncom mesiaca NAKA niečo vyšetrovala na ministerstve zdravotníctva v súvislosti s plánom obnovy. Odchádzajúca úradnícka vláda Ľuda Ódora ešte predstavila jak vyrovnaný rozpočet, tak aj realistický lego rozpočet nastaviteľný podľa typu vlády. Matovič si premenoval OĽaNO na Slovensko, Naď sa stáva poradcom českej ministerky obrany a Sulík sa vzdal predsedníckej stoličky v SaSke s tým, že bude len akýmsi čestným predsedom. Mali sme tu aj štvrtú výzvu o príspevok na obnovu domu, ktorá trvala len hoďku, takže to skôr pripomínalo lotériu a mnohý boli naštvaný. Z domácich správ treba ešte spomenúť pád malého lietadla pri Senici, kde to dvaja neprežili a výnimočne silné zemetrasenie na východe. Bolo skoro piateho stupňa a aj keď ho všetci prežili, veľa budov bolo vážne poškodených.

V západnom Afganistane mali zemetrasenie tiež, tam to však nedalo cez 2000 ľudí, v Kazašskej bani pre zmenu rachol metán, pričom narátali zhruba 45 nebožtíkov a rekordný hurikán dosť splundroval mexické Acapulco, čo si odnieslo 40 nešťastníkov. 22 ich padlo rukou magora v americkom Maine. Strelcom bol inštruktor streľby, ktorý sa len nedávno liečil v psychiatrickej liečebni. V Iráne zasa zomrela po mesiaci v kóme 16-ročná študentka, ktorá sa do onej kómy dostala po zásahu mravnostnej polície. Sú proste krajiny, ktoré majú ľudí skrátka na háku a často je im jedno, či sú to ich ľudia. Tak napríklad teroristi Hamásu sa dostali na hudobný festival v Izraeli a neskutočnou brutalitou masakrovali účastníkov bez ohľadu na vek, pohlavie, či náboženstvo. Do toho si pomohli masívnym raketovým útokom. Výsledkom len tejto akcie bolo vyše 800 mŕtvych a asi 150 unesených. Netanjahu schytáva kritiku, bo mnohý vidia zlyhanie bezpečnostných zložiek hlavne na jeho pleciach a žiadajú po vojne jeho odstúpenie. Izrael totiž spušťa trvdú odvetu. Zavádza totálnu blogádu pásma Gazy, za čo je kritizovaný, bo po odstávkach vody a elektriny tam bobtná humanitárna katastrofa a žiada civilistov, aby odtiaľ vypadli. No hajzli z Hamasu sa práve civilistami zaštiťujú, nedovolia im teda ujsť a často majú svoje velenia zakopané pod nemocnicami a tak podobne. Do sveta potom vyplakávajú aký sú ti izraelci hajzli, keď mieria na civilistov a keď jedna raketa zabíja 500 ľudí v nemocnici, Izrael musel dokazovať, že išlo o palestínsku raketu, ktorá tam padla po zlyhaní, Hamás to len využil a počet obetí nafúkol. Hamás chce do konfliktu zapojiť celý moslimský svet a sčasti mu to ide. Stupňujú sa hrozby z Hizballáhu, vo viacerých mestách po svete sa konajú demonštrácia na podporu palestínčanov, lebo počty obetí izraelského protiútoku sa už počítajú v tisícoch. Amíci síce stoja na strane Izraela, ale protesty sa konali aj tam.

Ani Zelenského situácia okolo Izraela neteší, bo by to mohlo oslabiť americkú pomoc Ukrajine, hoci dedko Biden furt tvrdí, že ani Ukrajinu v štichu nenechá. Tam sa front moc nehýbe, rusi furt bombardujú jak drbnutí, zasiahli napríklad obchoďák a kaviareň v charkovskej oblasti, čím vyrobili najmenej 50 mŕtvych. Tiež si presúvajú lodičky z Krymu, bo im jedna buchla v Sevastopole a taktiež sa im podarilo zostreliť vlastnú stíhačku. Ukrajincom sa podarilo spraviť malý prielom za Dniprom a rusi ženú mnohých vojačkov na smrť pri dobývaní Avdijivky, z čoho by mohlo byť niečo ako nový Bachmut. Ukrajinci predvádzajú strely ATACMS, ktoré majú na tajňáša dovezené od amíkov, čo si na dvoch letiskách odskákalo asi 20 vrtulníkov a to je vcelku slušné skóre. Ale mali sme tu aj ďalší poškodený plynovod medzi Fínskom a Estónskom, keď ho zrejme nejaká loď schválne štrajchla kotvou. Aspoň tie voľby v Poľsku dávajú istú nádej. Síce to tiež vyhrala nie zrovna prodemokratická Kaczynského pravica, ale nepodarilo sa jej zložiť vládu, takže to nedopadlo tak blbo jak u nás.